Najnowsze Wyniki/Kalendarz
reprezentacja Polski siatkarzy Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentacja Polski siatkarzy

Siatkówka. FIVB odchudza kalendarz rozgrywek międzynarodowych. Będą zmiany w kwalifikacjach olimpijskich

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) dąży do odchudzenia kalendarza rozgrywek. Jedna ze zmian dotyczyć będzie olimpijskich kwalifikacji. Nowe przepisy obowiązywać będą od eliminacji do igrzysk w Paryżu.

W dalszym ciągu w igrzyskach olimpijskich będzie brać udział dwanaście zespołów, w tym gospodarze. W przypadku IO w 2024 roku pewni startu mogą być Francuzi. Zmianom ulegnie formuła rozgrywania eliminacji.

W 2023 roku odbędą się trzy turnieje kwalifikacyjne. Wystąpią w nich 24 zespoły najwyżej sklasyfikowane w rankingu FIVB. Awans uzyskają po dwie ekipy z każdej ośmiozespołowej grupy.

Pozostałych pięć miejsc uzupełnionych zostanie przez drużyny, które nie wywalczyły kwalifikacji, ale w rankingu FIVB będą najwyżej sklasyfikowanymi zespołami na swoich kontynentach. Oznacza to, że nie będzie już turniejów kontynentalnych. Te zmiany musi zatwierdzić jeszcze MKOL.

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio. Trudne życie taekwondzisty. Aleksandra Kowalczuk: To było straszne

PZPS poinformował ponadto, że od 1 lutego 2020 roku zacznie obowiązywać nowy ranking FIVB, nie będzie on jednak jeszcze decydował o rozstawieniu drużyn na igrzyskach w Tokio 2020.

Przy tworzeniu rankingu będą brane pod uwagę igrzyska, mistrzostwa świata, Liga Narodów, mistrzostwa kontynentów i kwalifikacje do wymienionych wcześniej imprez. Oprócz tego obowiązywał będzie algorytm - uwzględniane będą nie tylko zajęte miejsca, ale także wyniki wszystkich meczów.

Kalendarz FIVB na lata 2020-2024:
2020: Liga Narodów, igrzyska olimpijskie
2021: Liga Narodów, mistrzostwa kontynentów
2022: Liga Narodów, mistrzostwa świata
2023: Liga Narodów, mistrzostwa kontynentów, kwalifikacje olimpijskie
2024: Liga Narodów, igrzyska olimpijskie

Czytaj także:
Duża poprawa w grze bełchatowian. Grzegorz Łomacz wyjaśnia powód
Bartosz Kurek otrzymał prezent od klubowych kolegów. Kupili mu... samochód

Jak oceniasz zmiany wprowadzone przez FIVB?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (10):

 • lammergeyer2 Zgłoś
  W większości innych dyscyplin o kwalifikacji decyduje (1) miejsce w ostatnich MŚ, (2) miejsce w ostatnich Mistrzostwach danego kontynentu. Tylko w siatkówce rozgrywa się kolejne
  Czytaj całość
  niepotrzebne turnieje, które po pierwsze zamęczają zawodników a po drugie powodują, że mecze siatkówki powszednieją. W zeszłym roku nieraz słyszałem: znowu oglądasz siatkówkę, nie znudziło ci się już?
  • Bartex Zgłoś
   I dalej system do bani, bo w Igrzyskach powinni brać udział gospodarz i mistrz świata + mistrz kontynentu, pozostałe miejsca w turnieju czy inny sposób podziału. A tak dalej ci najlepsi
   Czytaj całość
   będą musieli się katować po wielu turniejach lub liczyc na cud matematyczny ze awansuja
   • Arkadiusz Mochocki Zgłoś
    Zapewniony udział, to ostateczność-by ratować zdrowie zawodników-przeciążonych turniejami. Generalnie powinny być kwalifikacje, by promować siatkówkę, wśród słabych nacji.
    Wszystkie komentarze (10)

    Komentarze (10)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL