Najnowsze Wyniki/Kalendarz
siatkarze Jastrzębskiego WęglaWP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: siatkarze Jastrzębskiego Węgla

Jastrzębski Węgiel dostanie walkowera w Lidze Mistrzów

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Walkowera dostanie Jastrzębski Węgiel w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Polacy z obawy przed koronawirusem chcieli przełożenia meczu we Włoszech. Władze rozgrywek nie zgodziły się. Klub ze Śląska jednak nie zamierza jechać na spotkanie.

- Nie jedziemy. To jest już pewne - oświadczył prezes Jastrzębskiego Węgla Adam Gorol po tym, jak Europejska Konfederacja Siatkarska zadecydowała, że spotkanie 1/4 finału Ligi Mistrzów Itas Trentino - Jastrzębski Węgiel ma jednak zostać rozegrane zgodnie z planem (czwartek o 20:30).

Jak poinformował serwis Volleyball.it, we wtorek we wczesnych godzinach popołudniowych CEV wysłał do obu klubów pismo z informacją, że spotkanie nie zostanie przełożone ani przeniesione w inne miejsce - czego z uwagi na panujące w północnych Włoszech zagrożenie chcieli szefowie Jastrzębskiego Węgiel. No a jeśli Polacy nie przyjadą, to dostaną walkowera i pierwszy mecz 1/4 przegrają - 0:3. Władze europejskiej siatkówki nie nałożą jednak na śląską drużynę żadnych dodatkowych sankcji. List jest podpisany przez Thorstena Endresa, dyrektora zarządzającego federacji.

Prezes Jastrzębskiego Węgla Adam Gorol w rozmowie z WP SportoweFakty potwierdził wpłynięcie pisma do klubu. Podtrzymuje jednak decyzję, którą podjął w poniedziałek - drużyna z Jastrzębia Zdroju do Trydentu nie jedzie. Działacze JSW nie rezygnują z walki i nadal próbują uniknąć walkowera. O interwencję poproszą Polski Związek Piłki Siatkowej.

Jastrzębski Węgiel nie pojedzie do Włoch z obawy przed epidemią koronawirusa. Północna część tego kraju jest największym europejskim ogniskiem choroby. W poniedziałek włoskie media poinformowały o pierwszym przypadku zarażenia chorobą właśnie w Trydencie.

W ubiegły piątek władze polskiego klubu wystosowały do CEV list otwarty z prośbą o przełożenie lub przeniesienie spotkania. Europejska federacja poinformowała co prawda, że nie zamierza nikogo zmuszać do podróżowania w objęte epidemią koronawirusa regiony, ale meczu w Trydencie nie przełożyła. Zrobiła to w przypadku dwóch spotkań Ligi Mistrzów kobiet, jednego meczu Pucharu CEV mężczyzn i jednego kobiet - dwa z nich miały zostać rozegrane w Turcji z udziałem włoskich klubów, dwa na terenie Włoch. 

W przypadku spotkania w Trydencie argumentowano, że region nie jest objęty epidemią, a wydarzenia sportowe odbywają się tam bez zakłóceń. Działacze Jastrzębskiego Węgla przez cały poniedziałek prowadzili trójstronne negocjacje - z CEV i z Itasem. Proponowali rozegranie obu spotkań na neutralnym terenie w Austrii, jednak Włosi obstawali przy swoim. Nie udało się dojść do porozumienia i arbitrażem miał się zająć CEV.

Decyzji federacji spodziewano się do końca dnia, jednak w poniedziałek kluby jej nie otrzymały. Prezes Gorol postanowił w tej sytuacji o odwołaniu wyjazdu drużyny na mecz "mając w szczególności na uwadze obawy i dyskomfort naszego zespołu, nie wykluczając możliwości ewentualnej kwarantanny naszych zawodników i sztabu szkoleniowego, co skutkowałoby brakiem możliwości dalszego uczestnictwa naszego zespołu w rozgrywkach krajowych, jako prezes zarządu Klubu, uwzględniając czysto ludzkie argumenty zawodników". 

Stanowisko CEV, które wpłynęło do klubów we wtorek i nakazuje rozegranie meczu w pierwotnym terminie i w pierwotnej lokalizacji - 5 marca o godzinie 20:30 w Trydencie - nie zmienia postanowienia prezesa Jastrzębskiego Węgla. Zespół do Trydentu nie jedzie, co oznacza, że zostanie ukarany walkowerem 0:3.

Prezes Gorol szczegółowo wyjaśni swoje stanowisko w czasie konferencji prasowej, którą zwołano na środę na godzinę 9:30. 

ZOBACZ WIDEO: Tauron i LSK razem. "Idealnie wpisuje się to w naszą strategię"

Czy Jastrzębski Węgiel podjął słuszną decyzję, nie jadąc na mecz do Trydentu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (19):

 • Ksawery Darnowski Zgłoś
  Dać walkowera oznacza przyznać zwycięstwo z powodu nieobecnosci rywala.Można też oddać mecz walkowerem i dokładnie to zrobił Jastrzębski Węgiel.Uczcie się dziennikarze.
  • Adrian75 Zgłoś
   Można to w prosty sposób rozwiązać.Zmierzyć temp. na lotnisku i umieścić statkarzy "Włoskich " na obserwacji w szpitalu I mamy 3 : 0 walkower dla nas i co na to CEV
   Czytaj całość
   ?Wzgledy bezpieczeństwa
   • LeonStalowiec Zgłoś
    Co za absurd ! Kolejna organizacja ulega panice i paranoi - Trydent nie jest objęty epidemią ! Polacy chcieli na koronawirusie ugrać ze oba mecze zagrają u siebie albo przynajmniej na
    Czytaj całość
    neutralnym terenie. A co by zmieniło ze grają w Austrii skoro przyjechaliby tam „chorzy” włoscy kibice ?? W świecie gdzie wszyscy poważni ostrzegają przed paniką i sygnalizują ze wystarczy zachować środki ostrożności - JSW zachowało się conajmniej nie poważnie. BRAWO CEV
    Wszystkie komentarze (19)

    Komentarze (19)

    ×
     Wszystkie komentarze (19)
     PRZEJDŹ NA WP.PL