Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Ergo Arena WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: Ergo Arena

PlusLiga. Koronawirus. Trefl Gdańsk z wynikami kolejnych testów. Pojawiło się światełko w tunelu

Sebastian Zwiewka
Sebastian Zwiewka
Trefl Gdańsk stopniowo otrzymuje wyniki kolejnych testów na obecność SARS-CoV-2. Pojawiło się światełko w tunelu, ponieważ trzy osoby wyzdrowiały. Niestety potwierdzono zakażenie u jeszcze jednego siatkarza, który pierwotnie miał wynik ujemny.

Pierwsze zakażenie SARS-CoV-2 w drużynie Trefla Gdańsk stwierdzono dwa tygodnie temu, w piątek 24 lipca. Testy przeprowadzane wówczas w dniach 27-28 lipca potwierdziły obecność wirusa u 11 zawodników oraz trzech członków sztabu szkoleniowego. Ujemne wyniki otrzymało wówczas czterech graczy oraz trzech innych członków sztabu.

Ponieważ u jednego z ujemnych zawodników tydzień temu w piątek pojawiła się podwyższona temperatura, sanepid zadecydował o powtórzeniu badania. Gdy u tego zawodnika powtórne badanie dało wynik dodatni, wymazy były jeszcze raz pobierane także od pozostałych trzech ujemnych siatkarzy oraz trzech członków sztabu. Niestety u jednego z nich powtórny test także dał rezultat dodatni, więc ogólna liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 w drużynie Trefla Gdańsk wzrosła do 16 - 13 zawodników i trzech członków sztabu. U pozostałych osób, które miały profilaktycznie powtarzane badania (dwóch zawodników i trzy osoby ze sztabu) potwierdziły się wyniki ujemne.

W drugiej połowie tego tygodnia testy zaczęły być powtarzane także u zawodników, u których 10-11 dni temu stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. By w pełni wykluczyć dalszą obecność wirusa w ich organizmach, każdy ma pobierane dwa wymazy w odstępie 24 godzin i oba te badania muszą dać wynik ujemny. Do tej pory klub otrzymał trzy takie wyniki - dwóch zawodników i jednego członka sztabu - i są one ujemne, czyli u osób tych nie stwierdza się już zakażenia. Teraz Trefl Gdańsk czeka na resztę wyników, a oczywiście dłużej w izolacji przebywać będzie ta dwójka zawodników, u których SARS-CoV-2 potwierdzono dopiero w tym tygodniu.

ZOBACZ WIDEO: Tenis. Lotos PZT Polish Tour. Paweł Ciaś: Plan? Przygotować się fizycznie

- Mamy pierwsze dobre informacje o ujemnych wynikach badań kontrolnych osób, które były zakażone. Niestety jeszcze są one przeplatane tą wiadomością o stwierdzeniu zakażenia u kolejnego z siatkarzy. Mam jednak ogromną nadzieję, że w następnych dniach będziemy dowiadywać się o coraz większej liczbie zawodników i członków sztabu, którzy nie są już zakażeni. Czekamy na wyniki testów i w zależności od ich rezultatów podejmowane będą decyzje o powrocie w przyszłym tygodniu do treningów. Przed wznowieniem zajęć będziemy jeszcze powtarzać badania sportowe, które zawodnicy mieli wykonywane na początku okresu przygotowawczego. Musimy mieć pewność, że wirus nie zostawił śladów w ich organizmach i nie ryzykują oni zdrowia powrotem do treningów - powiedział prezes Dariusz Gadomski.

Podsumowanie liczbowe:

- Liczba testów przeprowadzonych w drużynie Trefla Gdańsk (zawodnicy i sztab): 21 - w tym 16 dodatnich i pięć ujemnych. Pierwotnie było 14 osób dodatnich i siedem ujemnych, jednak siedem ujemnych osób miało profilaktycznie powtarzane badania i u dwóch zawodników stwierdzono w tym tygodniu zakażenie.

- Liczba testów powtarzanych w drużynie Trefla Gdańsk u zawodników ze stwierdzonym SARS-CoV-2: w dniach 5-9 sierpnia testy powtarzane są u 11 zawodników i trzech członków sztabu, u których zakażenie potwierdzono na początku ubiegłego tygodnia. Dwóch zawodników i jeden członek sztabu otrzymali już wyniki ujemne. Na wyniki pozostałych dziewięciu graczy i dwóch członków sztabu czekamy.

- Liczba testów przeprowadzona wśród pracowników i współpracowników Trefla Gdańsk mających bezpośredni kontakt z drużyną: 6 – wszystkie ujemne.

- Liczba testów przeprowadzonych wśród pracowników Trefla Sopot oraz pracowników i współpracowników klubów mających sporadyczny kontakt z drużynami: 11 – wszystkie ujemne.

- Liczba testów przeprowadzonych w drużynie Trefla Sopot (zawodnicy i sztab): 20 – wszystkie ujemne

- Testy mieli przeprowadzone także wszyscy pracownicy hali Ergo Arena, którzy mieli bezpośredni kontakt z siatkarzami i wszystkie dały one wynik ujemny.

Zobacz także: Klub Stocznia Szczecin przegrał w sądzie. Nie będzie pieniędzy dla siatkarzy
Zobacz takżeKoronawirus. Bartosz Filipiak: Zachorowań nie da się uniknąć, ale bądźmy dobrej myśli

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

na Facebooku.

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL