Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Drugie miejsce Kamila Stocha w Sapporo!

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Kamil Stoch ponownie stanął na podium konkursu o Puchar Świata w skokach narciarskich - w niedzielę w nocy polskiego czasu nasz reprezentant zajął drugie miejsce w Sapporo. Na skoczni Okurayama lepszy okazał się tylko Japończyk Daiki Ito. Trzeci był Andreas Kofler.

Niedzielny konkurs, który rozpoczął się o godzinie 2 w nocy czasu polskiego, przypominał nieco sobotni jeśli chodzi o Kamila Stocha. Podobnie jak dzień wcześniej nasz reprezentant stanął bowiem na podium i ponownie miała miejsce sytuacja, gdy Polak stracił jedną pozycję w końcowej klasyfikacji jeśli porównać ostateczne wyniki z tymi, które obowiązywały po pierwszej serii.

Drugi konkurs w Sapporo rozpoczął się dla Stocha znakomicie, gdyż w pierwszej serii uzyskał odległość 131,5 metra, która dała mu prowadzenie. Kolejni skoczkowie nie zdołali już poprawić tego wyniku co oznaczało, że Polak po pierwszej kolejce zajmował pierwsze miejsce i jako jedyny zdołał skoczyć co najmniej 130 metrów. Różnice w czołówce nie były jednak duże, w związku z czym można było spodziewać się, że w drugiej serii rywalizacja o zwycięstwo będzie zacięta.

Finałowa kolejka stała na znacznie wyższym poziomie niż pierwsza, dzięki czemu niedzielny konkurs naprawdę mógł się podobać. Wielkie skakanie rozpoczął Anders Bardal, który uzyskał 132 metry, jednak Norweg, wicelider Pucharu Świata, po pierwszej serii był dopiero w trzeciej dziesiątce, w związku z czym nawet tak dobry skok niewiele mu już pomógł. Norweg dał jednak sygnał, że na Okurayamie można naprawdę daleko lądować. I rzeczywiście – w dalszej części drugiej serii zdecydowana większość zawodników znacznie poprawiała się w stosunku do swych wyników z pierwszej kolejki.

Walka o zwycięstwo rozpoczęła się wraz ze skokiem Andreasa Koflera. Lider klasyfikacji generalnej pucharowego cyklu skoczył bowiem aż 135 metrów, co w tym momencie było najlepszym wynikiem całego konkursu. Austriak nie cieszył się jednak szczególnie długo z prowadzenia, gdyż zajmujący po pierwszej serii trzecie miejsce Daiki Ito wylądował jeszcze dalej, po pokonaniu 137,5 metra, dzięki czemu uzyskał lepszą notę. Gdy po chwili swój skok zepsuł Richard Freitag wiadomo było, że ta dwójka stanie na podium.

Liderujący Kamil Stoch musiał nieco dłużej czekać na oddanie swojej próby, gdyż niekorzystne warunki zmusiły go nawet do chwilowego opuszczenia belki startowej. Drugi skok Polaka był równie dobry jak pierwszy - nasz zawodnik ponownie lądował po pokonaniu dokładnie 131,5 metra. Tym razem jednak rywale uzyskiwali wcześniej lepsze odległości, w związku z czym nawet przewaga z pierwszej serii nie pozwoliła Stochowi na odniesienie kolejnego zwycięstwa. Ostatecznie reprezentant Polski zajął drugą pozycję ze stratą 2,1 punktu do Ito. Mimo to Sapporo ponownie okazało się szczęśliwe dla któregoś z naszych zawodnika - w 1972 roku Wojciech Fortuna został tu mistrzem olimpijskim, następnie Adam Małysz czterokrotnie wygrywał tu w konkursach pucharowych i zdobywał mistrzostwo świata, a teraz Stoch dwukrotnie stanął na podium – w sobotę był bowiem trzeci. Dzięki tym wynikom lider naszej kadry awansował na piąte miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata i goni wyprzedzającego go Thomasa Morgensterna.

Zwycięski Daiki Ito ma tymczasem za sobą najlepszy weekend w karierze. Japończyk zwykle skakał lepiej latem w konkursach Grand Prix na igelicie, gdzie zawsze był bardzo mocny, jednak dobre wyniki w tych zawodach dość rzadko przekładały się na formę w zimie. Tym razem Ito wysoko plasował się już w Turnieju Czterech Skoczni, a w sobotę w Sapporo po raz pierwszy w karierze triumfował w konkursie zaliczanym do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dzień później udało mu się powtórzyć ten sukces.

W Sapporo oprócz Kamila Stocha wystąpili jeszcze czterej Polacy. Punkty PŚ zdobyli Krzysztof Miętus, Maciej Kot i Piotr Żyła.Z dobrej strony pokazał się zwłaszcza Miętus, który po pierwszej serii był wprawdzie dopiero trzydziesty, jednak udany drugi skok na 128 metrów dał mu awans aż o dziesięć lokat. Swoich pozycji z półmetku konkursu nie utrzymali za to Kot i Żyła, sklasyfikowani ostatecznie na odpowiednio dwudziestym ósmym i trzydziestym miejscu. Stefan Hula, piąty z Polaków, po nieudanym skoku zajął czterdzieste piąte miejsce i cały czas czeka na pierwsze w tym sezonie punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Skoczkowie wracają teraz do Europy. W piątek czekają ich kwalifikacje przed dwoma konkursami w Predazzo, gdzie będzie miała miejsce próba generalna przed mistrzostwami świata zaplanowanymi na 2013 rok.

MiejsceZawodnikKrajNotaSkoki
1Daiki ItoJaponia243,7127,5/137,0
2Kamil StochPolska241,6131,5/131,5
3Andreas KoflerAustria241,3122,5/135,0
4Roman KoudelkaCzechy228,0127,0/129,0
5Vegard Haukoe SklettNorwegia220,8123,5/131,5
6Richard FreitagNiemcy218,8129,0/120,0
7Peter PrevcSłowenia217,4119,0/129,5
8Taku TakeuchiJaponia213,9123,5/128,5
9Thomas MorgensternAustria212,7124,5/123,5
10Anders FannemelNorwegia208,8122,5/125,0
20Krzysztof MiętusPolska194,7113,5/128,0
28Maciej KotPolska169,9118,0/107,0
30Piotr ŻyłaPolska164,8118,5/110,5
45Stefan HulaPolska57,895,0

Komentarze (23):

 • Rajon Zgłoś
  Stoch naprawdę mas szansę zaistnieć w skokach, ale pod jednym warunkiem - jak zwolnią Kruczka. ten człowiek do niczego wielkiego go nie poprowadzi. Jak dla mnie, powinien się nim zajął
  Czytaj całość
  sam Małysz.
  • smok Zgłoś
   Kto to jest ten Fannemel? Dobrze się spisuje w Japonii.
   • hacenbery Zgłoś
    Stoch ty się nie napinaj i zacznij w końcu wygrywać!!!!!! To zwycięstwo w Zakopanem to czysty przypadek!!!!!! Dali tobie wygrać !!!!!!!! Już tyle razy ci powtarzałem żeby wygrywać
    Czytaj całość
    trzeba trenować i jeszcze raz trenować!!!!!!!! Więc bierz się do pracy i przestań przed kamerami te swoje dyrdymały opowiadać jaki to z ciebie profesjonalista i zawodowiec !!!!!!!!!!!!! Przestań straszyć konkurencję bo wszyscy się z ciebie nabijają!!!!!!!!!!!!
    Wszystkie komentarze (23)

    Komentarze (23)

     Wszystkie komentarze (23)
     PRZEJDŹ NA WP.PL