Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Wiatr - największy problem podczas Pucharu Świata w Kuusamo

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Kuusamo, miejscowość położona w mroźnej Finlandii od wielu lat jest doskonale znana kibicom sportów zimowych. To właśnie w tym 16-tysięcznym mieście niemal od początku XXI wieku organizowane były pierwsze w sezonie konkursy Pucharu Świata.

Historia konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Kuusamo sięga 1996 roku. 7 grudnia po raz pierwszy ta fińska miejscowość gościła najlepszych skoczków globu, a triumfatorem premierowych zawodów został Takanobu Okabe. Dzień później zwycięstwo odniósł Primoz Peterka. Na kolejny pucharowy weekend Kuusamo musiało czekać do 2002 roku, ale od tego czasu Rukatunturi co sezon była areną zmagań skoczków narciarskich.

Wielu skoczków nie ma dobrych wspomnień z Kuusamo. Skocznia położona w Laponii znana jest z porywistych podmuchów wiatru, często zawody rozgrywane są "na raty". Między kolejnymi skokami zdarzają się nawet kilkuminutowe przerwy, podczas których jury czeka na choćby chwilowe polepszenie warunków. Start w Kuusamo kontuzjami przypłaciło kilku zawodników. W 2014 roku groźny upadek zaliczył tam Andreas Wellinger. Niemiec w wyniku podmuchu wiatru stracił w powietrzu równowagę i z impetem uderzył plecami o zeskok. Po tym wypadku Wellinger pauzował niemal przez cały sezon.

W 2003 roku fatalny upadek na Rukatunturi zanotował Thomas Morgenstern. Konkurs rozgrywany był przy silnym wietrze, a Austriak popełnił błąd po wyjściu z progu, przekoziołkował nad bulą i upadł na kręgosłup. Był to jeden z najbardziej dramatycznych upadków w historii skoków narciarskich, ale na szczęście obyło się bez poważnych konsekwencji. Morgenstern doznał wstrząśnienia mózgu i złamał palec u ręki. Groźne upadki podczas tego konkursu zaliczyli również Johan Eriksson i Andreas Kofler.

Silny wiatr i loteryjność konkursów - to najczęstsze skojarzenia związane z konkursami w fińskim Kuusamo. Zawody otwarcia sezonu w tej miejscowości często zamiast sportowym świętem były przeciągającą się farsą. Wiatr torpedował większość konkursów, niektóre z nich były odwoływane. Co ważne, również w tym roku prognozy pogody nie są optymistyczne. W Kuusamo przewidywany jest silny wiatr, momentami wynoszący nawet 9 m/s. Warunki na Rukatunturi nadal są trudne i to mimo wybudowania wiatrochronu.

W historii konkursów Pucharu Świata w Kuusamo najczęściej na podium stawali Simon Ammann i Janne Ahonen. Szwajcar odniósł trzy zwycięstwa na Rukatunturi i pod tym względem jest najlepszy na tej skoczni. Fin dwa razy stał na najwyższym stopniu podium. W Kuusamo triumfy świętowali również Primoz Peterka, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer, Bjoern Einar Romoeren, Jakub Janda, Robert Kranjec, Takanobu Okabe, Noriaki Kasai i Severin Freund. Trzy razy drugi był Adam Małysz. Dodajmy, że rekordzistą skoczni (HS 142) jest Schlierenzauer, który wylądował na 147. metrze. Austriak w tym roku w Kuusamo nie wystąpi.

Łukasz Witczyk 

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL