Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Newspix / Tomasz Markowski

Znamy nazwisko nowego trenera polskich skoczków!

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
W czwartek Polski Związek Narciarski zdecydował, że Łukasza Kruczka na stanowisku pierwszego trenera reprezentacji Polski skoczków narciarskich zastąpi Austriak Stefan Horngacher. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze doniesienia medialne.

Stefan Horngacher po raz drugi będzie pracował w naszym kraju. W sezonie 2004/2005 były austriacki skoczek sprawował funkcję szkoleniowca kadry B i asystenta Heinza Kuttina. W 2005 roku podopieczni Horngachera: Paweł Urbański, Wojciech Topór, Piotr Żyła i Kamil Stoch wywalczyli srebrny medal na mistrzostwach świata juniorów w fińskim Rovaniemi. 

Od sezonu 2006/2007 Austriak został asystentem Wernera Schustera, w niemieckiej kadrze, a później osobistym szkoleniowcem Martina Schmitta. Po zakończeniu sezonu 2015/2016 Horngacher przyznał w niemieckich mediach, że chciałby się dalej rozwijać jako szkoleniowiec już w innym kraju.


Austriak okazję do wykazania się otrzyma w Polsce. Włodarze PZN po konsultacjach z Adamem Małyszem zdecydowali, że nowym trenerem kadry zostanie właśnie Horngacher, który jako skoczek zdobył łącznie aż siedem medali na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w rywalizacji zespołowej. 

Biorąc pod uwagę doniesienia medialne z ostatnich tygodni, trudno było wyobrazić sobie, by następcą Łukasza Kruczka nie został austriacki szkoleniowiec. Atmosferę dodatkowo podgrzał sam Horngacher, który w wywiadzie dla Telewizji Polskiej przyznał, że złożył odpowiednie dokumenty, by podjąć się pracy z reprezentacją oraz stwierdził, iż nie boi się wyzwania jakim będzie praca m.in. z podwójnym mistrzem olimpijskim. 

Sami zawodnicy także bardzo pochlebnie wypowiadali się o Austriaku. Piotr Żyła czy Kamil Stoch, którzy mieli okazję pracować z nim już wcześniej, uważają, że jest to fachowiec z najwyższej półki. Czy rzeczywiście pod wodzą Stefana Horngachera Biało-Czerwoni powrócą na szczyt, na który jako pierwszy wprowadził ich Łukasz Kruczek? Pierwszą odpowiedź na to pytanie poznamy podczas Letniego Grand Prix 2016.

Horngacher podpisał umowę, która wejdzie w życie 1 maja 2016 roku, do końca sezonu 2017/2018. Pierwszym ważnym celem trenera będzie odpowiednie przygotowanie Biało-Czerwonych do mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Lahti w 2017 roku.

Zobacz wideo: Stoch: nie chcę się oddzielać od grupy

Czy Stefan Horngacher odbuduje potęgę polskich skoków?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (10):

Wszystkie komentarze (10)

Komentarze (10)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL