Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Upadek skoków narciarskich w Harrachovie. "Być może zamkniemy kolejne skocznie"

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Harrachov to jeden z najbardziej znanych ośrodków skoków narciarskich w Europie. Wszystko wskazuje jednak na to, że dawna potęga może już nie odbudować swojej pozycji - obiekty w czeskiej miejscowości są w coraz gorszym stanie technicznym.

Jeszcze kilka lat temu nie brakowało planów wspólnej organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym przez Szklarską Porębę i właśnie Harrachov. Czesi niemalże rokrocznie przeprowadzali zawody wysokiej rangi albo na skoczni mamuciej albo na dużej. Ostatnie lata to jednak postępujący upadek zasłużonego kompleksu obiektów, na których organizowano nie tylko Puchar Świata, ale i mistrzostwa świata w lotach narciarskich.

Już od trzech lat słynna skocznia mamucia Certak jest zamknięta, a jej stan z roku na rok jest coraz gorszy. O lotach narciarskich w Harrachovie obecnie nie ma mowy, gdyż obiekt wymaga poważnych prac remontowych. To samo dotyczy obiektu K-120, a w najbliższym czasie zamknięte mogą zostać także pozostałe skocznie o punktach konstrukcyjnych K-40, K-60 i K-90.

ZOBACZ WIDEO Christoph Daum: trzeba nam szczęścia żeby wygrać z Polską (źródło: TVP SA)

- "Mamut" jest zamknięty, a teraz to samo stanie się pewnie z innymi obiektami. Są w kiepskim stanie. Nie możemy spojrzeć w oczy rodzicom dzieci chcących skakać i powiedzieć im, że nie ma ryzyka. Będziemy musieli zamknąć także te obiekty - powiedział Libor Varhanik, działacz z Harrachova.

Czesi nie mają odpowiednich funduszy, które byłyby potrzebne na remont kompleksu skoczni. W pierwszej kolejności zależy im na renowacji najmniejszych skoczni, gdyż są one potrzebne do szkolenia młodzieży. Bez obiektów w Harrachovie skoki narciarskie w Czechach znajdą się na skraju upadku, gdyż właśnie tam wychowała się większość reprezentantów tego kraju.

Obiekt w Harrachovie podczas zawodów PŚ był bardzo licznie odwiedzany przez polskich kibiców.

Czy skocznie narciarskie w Harrachovie uda się uratować?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

 • Marek Biały Zgłoś
  Szkoda bo można byłoby zorganizować polsko - czeski Turniej Czterech Skoczni np. Zawody mogły by się zaczynać w Wiśle i Zakopanym a kończyć w Libercu i Harrachovie.
  • Jerry Maz Zgłoś
   Czesi nam są winni w ramach umowy granicznej ładny kawałek ziemi. Zamiast dawać nam jakieś zbocza w górach Sowich niech nam dadzą Harrachov, a my w niego zainwestujemy :)
   • Sellex Zgłoś
    Przykra informacja...Pytanie jednak brzmi:Czy nasi sąsiedzi mają tak duży problem z uzyskaniem dotacji na modernizację obiektów? ...Harrachov zawsze raczył nas kibiców skokami na
    Czytaj całość
    najlepszym poziomie...Kooperacja ze Szklarską może miałaby jakiś faktyczny sens,wystarczy zerknąć na Świeradów Zdrój który w rewalcyjny sposób wykorzystuje unijne wsparcie rozbudowując w Izerach setki tras rowerowych w komitywie z Czechami.

    Komentarze (3)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL