WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA

65. TCS w Bischofshofen: świetne skoki Polaków! Andreas Wellinger triumfatorem kwalifikacji

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Trzech Polaków zajęło miejsca w czołowej dziesiątce kwalifikacji do finałowych zawodów 65. TCS w Bischofshofen. Piotr Żyła był 4., Maciej Kot 5., a Dawid Kubacki 9. Eliminacje po rekordowym skoku na 144,5 metra wygrał Andreas Wellinger.

Odpowiedź na najważniejsze pytanie przed piątkowymi zmaganiami kibice otrzymali już w pierwszej piątkowej serii na obiekcie Paul-Ausserleitner-Schanze (HS140). Kamil Stoch czuł się na tyle dobrze, że postanowił jeszcze przed piątkowymi, finałowymi zmaganiami w 65. Turnieju Czterech Skoczni przetestować obiekt w Bischofshofen.

Trening wypadł bardzo okazale. Polak po skoku na 141 metrów wygrał pierwszą serię próbną. Mistrz świata z Val di Fiemme wysłał tym samym sygnał do rywali, głównie do prowadzącego w zawodach Daniela Andre Tandego, że fizjoterapeuta Łukasz Gębala wykonuje świetną pracę i ból ramienia nie przeszkodzi mu w walce o główne trofeum z Norwegiem.  

Po dalekim skoku w treningu Stoch słusznie zdecydował się oszczędzać siły. Polak spakował sprzęt i jeszcze przed rozpoczęciem kwalifikacji opuścił skocznię. Tym samym po raz trzeci z rzędu nie wystąpił w eliminacjach do 65. TCS.

W czwartkowych eliminacjach kibice nad Wisłą ściskali kciuki za pięciu Polaków. Obok Stocha na obiekcie w Bischofshofen zabrakło także Klemensa Murańki. Stefan Horngacher zdecydował, że 22-latek pojedzie już w czwartek do Titisee-Neustadt, gdzie w dniach 7-8 stycznia zaplanowano dwa konkursy Pucharu Kontynentalnego.

ZOBACZ WIDEO: Ojciec Macieja Kota: decyzja Łukasza Kruczka zabolała syna


Pozostali Biało-Czerwoni, tradycyjnie już w tym sezonie, spisali się jednak bardzo dobrze. Wszyscy wywalczyli awans do głównych zawodów. W związku z tym w finałowych zawodach 65. Turnieju Czterech Skoczni wystąpi sześciu Polaków. W eliminacjach najlepiej z naszych reprezentantów wypadł Piotr Żyła, który był czwarty. Tuż za nim sklasyfikowano Macieja Kota.

Dalekie skoki oddali także Dawid Kubacki i Stefan Hula. Przeciętną próbę wykonał Jan Ziobro, ale 116,5 metra wystarczyło mu do awansu.

W czwartek na skoczni w Bischofshofen panowały zmienne warunki. Wiatr nie był jednak aż tak mocny (uśrednione pomiary około 1,5 m/s) jak w środę w Innsbrucku. Tym samym z problemami, ale rywalizację przeprowadzono nieco szybciej niż dzień wcześniej.

Pod koniec kwalifikacji wiatr zaczął bardzo sprzyjać zawodnikom. W związku z tym obserwowaliśmy skoki zdecydowanie powyżej 130., a nawet 140. metra. Świetne noszenie pod narty wykorzystał przede wszystkim Andreas Wellinger, który uzyskał aż 144,5 metra (nowy rekord skoczni) i wygrał eliminacje.

Bardzo słabo wypadł natomiast Daniel Andre Tande. Lider 65. TCS po trzech z czterech konkursów uzyskał zaledwie 121 metrów i sklasyfikowano Norwega dopiero na 39. miejscu. Czyżby podopieczny Alexandra Stoeckla zaczął odczuwać presję związaną z dużą szansą na wygranie prestiżowych w skokach zawodów? Odpowiedź na to pytanie poznamy w piątek. 

Czwartkowe zmagania o awans do głównych zawodów rozpoczęto z 11. belki startowej, a najlepsi skakali zaledwie z 7. platformy startowej.

Początek finałowych zmagań w 65. Turnieju Czterech Skoczniu w piątek 6 stycznia o 16:45. Relacja na żywo oraz szerokie podsumowanie rywalizacji na WP SportoweFakty. 

Pełne transmisje z Turnieju Czterech Skoczni (kwalifikacje i konkursy) tylko w Eurosporcie 1. Najbliższa relacja (konkurs w Bischofshofen) w piątek o godzinie 16:30.

wyniki kwalifikacji w Bischofshofen:

miejscezawodnikkrajodległośćnota
1.Andreas WellingerNiemcy144,5144,4
2.Manuel FettnerAustria141,5144,1
3.Stephan LeyheNiemcy142141,3
4.Piotr ŻyłaPolska137139,8
5.Maciej KotPolska138134,8
6.Anders FannemelNorwegia139133,5
7.Karl GeigerNiemcy139133,4
8.Vincent Descombes SevoieFrancja135,5132,2
9.Dawid KubackiPolska138132
10.Peter PrevcSłowenia133,5131,2
17.Stefan HulaPolska134,5127,1
34.Jan ZiobroPolska116,5100,3

Który z dwójki Daniel Andre Tande - Kamil Stoch ma większe szanse triumf w 65. Turnieju Czterech Skoczni?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (7):

    Pokaż więcej komentarzy (4)
    PRZEJDŹ NA WP.PL