Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA

Narciarskie święto w Oberstdorfie. W sobotę pierwszy konkurs lotów w tym sezonie

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Luty jest miesiącem, w którym najczęściej odbywają się pierwsze w danym sezonie zawody w lotach narciarskich. Nie inaczej jest w tym roku - skoczków gości Oberstdorf.

Tegoroczne zawody są z kilku powodów wyjątkowe. Najważniejszy jest tu fakt, że mamy do czynienia ze swoistym debiutem niemieckiej skoczni mamuciej, która przeszła gruntowny remont. Stary rekord wynoszący 225,5 przeszedł do lamusa - już na pierwszym treningu udało się poprawić tę odległość. Oficjalny rekord padnie podczas właściwych zawodów - można się spodziewać, że będzie lepszy niż dawny pierwszy rezultat, który należał do Harriego Olliego.

Drugi ważny powód, dla którego kibice nie mogą pozwolić sobie na przegapienie zawodów w Oberstdorfie, to start Domena Prevca. Słoweński nastolatek nigdy dotąd nie występował w konkursie na mamucim obiekcie. Młody zawodnik był traktowany jako ten, który ma jeszcze czas na debiut na tak wielkiej skoczni, ale w końcu przyszedł moment, gdy pierwszy start musi wreszcie mieć miejsce. Najmłodszy z braci Prevców jest na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i chcąc walczyć o Kryształową Kulę nie może sobie pozwolić na opuszczanie konkursów. Podczas piątkowych treningów Domen pokazał, że stać go na bardzo wiele - w drugiej serii lądował po pokonaniu aż 221 metrów.

A Polacy? Loty szczególnie upodobał sobie Piotr Żyła. Podczas gdy inni nasi reprezentanci nie zawsze przepadają za największymi skoczniami, "Wewiór" raz po raz deklaruje w wywiadach, że uwielbia takie obiekty. W piątkowych kwalifikacjach, które miały dla niego formę treningu, błysnął formą i pokazał, że stać go na bardzo wiele. Podium Żyły w Oberstdorfie? Nie jest to wcale nierealny scenariusz. Nieco w cieniu swojego kolegi z kadry był w piątek Kamil Stoch, który nie krył, że kwalifikacyjny skok nie do końca mu wyszedł. W konkursie może być już jednak inaczej. Ciekawić może również potencjał Jana Ziobry - w piątek trzy razy bił rekord życiowy, ale wcale nie wyśrubował go na tyle, by nie móc go w sobotę poprawić po raz kolejny.

Kto będzie szczególnie mocny w walce o zwycięstwo? Prócz Domena Prevca bardzo groźny będzie jego brat Peter, zwycięzca kwalifikacji. Na treningach wysoką formę pokazali tez Richard Freitag, Stefan Kraft czy Andreas Wellinger.

Program sobotnich zawodów w Oberstdorfie:
14:45 - seria próbna
16:00 - 1. seria konkursowa

ZOBACZ WIDEO Dawid Kubacki: trochę zazdroszczę Kamilowi Stochowi, chciałbym być na jego miejscu

Czy Piotr Żyła stanie na podium sobotniego konkursu Pucharu Świata w Oberstdorfie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

 • woj Mirmiła Zgłoś
  Po przebudowie skocznia w Oberstdorfie uzyskała parametry identyczne...[color=brown]> punkt konstrukcyjny 200 m... wielkość skoczni (HS) 225 m[/color]...jak Planica (rekordowa odległość
  Czytaj całość
  [color=blue]248,5 m[/color]) Vikersund ([color=blue]251,5[/color]) Kulm ([color=blue]244 m[/color]).Konstruktorzy zapewniają, że w Oberstdorfie można skakać równie daleko - a słoweński projektant Gorisek (stał za przebudową norweskiej skoczni Vikersund) zapowiedział, że bez dużych kosztów da się jeszcze powiększyć Letalnicę... wyścig rekordów trwa, gdzie jego kres?

  Komentarze (1)

  ×
  PRZEJDŹ NA WP.PL