Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Stefan KraftWP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Stefan Kraft

PŚ w Kuusamo: kuriozalne kwalifikacje. Gigantyczna różnica w notach zawodników

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Tak dziwnych kwalifikacji w Pucharze Świata w skokach jak piątkowe na Rukatunturi w Kuusamo nie było już dawno. Zmienny wiatr spowodował, że różnice między zawodnikami w klasyfikacji eliminacji były bardzo duże.

Prognozy pogody nie pozostawiały złudzeń. W piątkowe popołudnie w Kuusamo miało wiać i rzeczywiście tak było. Dzięki dodatkowym siatkom przeciwwietrznym treningi i kwalifikacje zostały przeprowadzone, ale nie miały one zbyt wiele wspólnego ze sprawiedliwą rywalizacją.

Przez nisko ustawioną belkę tylko skoczkowie z mocnym wiatrem pod narty byli w stanie zaprezentować daleki skok w kwalifikacjach. Inni, którym noszenia brakowało albo zmagali się z podmuchami w plecy, lądowali na buli. Tym samym częściej oglądaliśmy skoki około 100. metra, a nawet mniej, niż próby powyżej 130. metra. 

Do kwalifikacji do niedzielnych zawodów wystarczyło zaledwie 94,5 metra, które osiągnęli Estończyk Martti Nomme i Włoch Sebastian Colloredo. Ich nota wynosiła mizerne 52,9 punktu. Dla porównania triumfator kwalifikacji Austriak Stefan Kraft  wykorzystał noszenie pod narty i wygrał kwalifikacje po skoku na 144. metr (łączna nota 151,3 punktu). Tym samym pierwszego i ostatnich dwóch zawodników, którzy skutecznie przebrnęli eliminacje, dzieliło aż 98,4 punktu. To rzadko spotykana różnica w zawodach tak wysokiej rangi jak Puchar Świata.

Te loteryjne kwalifikacje Polacy przebrnęli w komplecie. Biało-Czerwoni jednak nie zachwycili. Najlepiej wypadł dziewiąty Kamil Stoch. Dziesiąty był Dawid Kubacki. Pozostali nasi reprezentanci zapewne jak najszybciej chcieliby zapomnieć o swoich próbach. Oby lepiej i przede wszystkim sprawiedliwej było już w sobotnim konkursie drużynowym, którego początek zaplanowano na 16:15. Relacja na żywo z zawodów oraz ich podsumowanie na WP SportoweFakty.

ZOBACZ WIDEO 9-letni Polak podbija świat skoków narciarskich. W Europie nie ma sobie równych!Kliknij tutaj i oglądaj za darmo online zawody Pucharu Świata w Lahti!

Czy w tak zmiennych warunkach piątkowe kwalifikacje w Kuusamo powinny w ogóle się odbyć?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL