WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Alain Grosclaude/Agence Zoom / Na zdjęciu: skoki narciarskie

Skoki narciarskie wolne od dopingu? Tajner: Skoczkowie takich rzeczy nie tykają

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Ze względu na aferę dopingową reprezentacja Rosji została wykluczona ze startu w igrzyskach olimpijskich. Nie we wszystkich dyscyplinach sportowcy z tego kraju byli podejrzani. Zdaniem Apoloniusza Tajnera skoki narciarskie są wolne od dopingu.

Rosyjscy sportowcy od lat lepiej radzili sobie w sportach drużynowych i konkurencjach wytrzymałościowych. W skokach narciarskich istotna jest technika, którą trudno poprawić przy pomocy środków dopingujących. W dyscyplinie tej zdarzały się dyskwalifikacje za doping, ale dotyczyły one zażywania leków na obniżenie wagi. W 2001 roku ukarany dwuletnią dyskwalifikacją został za to Dimitry Vassiliev.

Dopingowy proceder, który od 2012 roku wspierany jest przez państwo ominął skoki narciarskie. W nim Rosjanie praktycznie nie odnoszą sukcesów i rzadko zajmują miejsca na podium konkursów Pucharu Świata.

Zdaniem prezesa PZN, Apoloniusza Tajnera, skoki narciarskie wolne są od dopingu. - Skoczkowie są jedną z najbardziej restrykcyjnie kontrolowanych grup sportowców na świecie. Z drugiej strony takie coś jak doping w skokach, raczej w przyrodzie nie występuje. Nie znam takiego środka, który mógłby znacząco wpłynąć na lepszą formę zawodnika - powiedział Tajner w rozmowie ze sport.pl.

- Specyfiki na zrzucanie wagi wcale nie pomagają, a wręcz odbijają się negatywnie. Skoczkowie takich rzeczy po prostu nie tykają. Wszelkie środki na pobudzenie organizmu też nie dają żadnej poprawy - przyznał Tajner. Takie substancje mogłyby poprawić siłę odbicia, ale przeszkodziłyby w technice lotu.

ZOBACZ WIDEO: Andrzej Cienciała: Żyjemy chwilą, a naszą rolą jest wspierać syna. To rodzinna pasja

Czy uważasz, że skoki narciarskie są wolne od dopingu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (11):

    Pokaż więcej komentarzy (8)