WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Alain Grosclaude/Agence Zoom / Skoki narciarskie

Skoki narciarskie wolne od dopingu? Tajner: Skoczkowie takich rzeczy nie tykają

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Ze względu na aferę dopingową reprezentacja Rosji została wykluczona ze startu w igrzyskach olimpijskich. Nie we wszystkich dyscyplinach sportowcy z tego kraju byli podejrzani. Zdaniem Apoloniusza Tajnera skoki narciarskie są wolne od dopingu.

Mundial 2018: newsy, wideo, zdjęcia, ciekawostki, quizy i wiele więcej. Sprawdź serwis na MŚ!

Rosyjscy sportowcy od lat lepiej radzili sobie w sportach drużynowych i konkurencjach wytrzymałościowych. W skokach narciarskich istotna jest technika, którą trudno poprawić przy pomocy środków dopingujących. W dyscyplinie tej zdarzały się dyskwalifikacje za doping, ale dotyczyły one zażywania leków na obniżenie wagi. W 2001 roku ukarany dwuletnią dyskwalifikacją został za to Dimitry Vassiliev.

Dopingowy proceder, który od 2012 roku wspierany jest przez państwo ominął skoki narciarskie. W nim Rosjanie praktycznie nie odnoszą sukcesów i rzadko zajmują miejsca na podium konkursów Pucharu Świata.

Zdaniem prezesa PZN, Apoloniusza Tajnera, skoki narciarskie wolne są od dopingu. - Skoczkowie są jedną z najbardziej restrykcyjnie kontrolowanych grup sportowców na świecie. Z drugiej strony takie coś jak doping w skokach, raczej w przyrodzie nie występuje. Nie znam takiego środka, który mógłby znacząco wpłynąć na lepszą formę zawodnika - powiedział Tajner w rozmowie ze sport.pl.

- Specyfiki na zrzucanie wagi wcale nie pomagają, a wręcz odbijają się negatywnie. Skoczkowie takich rzeczy po prostu nie tykają. Wszelkie środki na pobudzenie organizmu też nie dają żadnej poprawy - przyznał Tajner. Takie substancje mogłyby poprawić siłę odbicia, ale przeszkodziłyby w technice lotu.

ZOBACZ WIDEO: Andrzej Cienciała: Żyjemy chwilą, a naszą rolą jest wspierać syna. To rodzinna pasjaMasz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl


Czy uważasz, że skoki narciarskie są wolne od dopingu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (11):

    Pokaż więcej komentarzy (8)