Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Dawid KubackiWP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Dawid Kubacki

PŚ w Titisee-Neustadt: świetne kwalifikacje Polaków! Dawid Kubacki 2., Piotr Żyła 4., Kamil Stoch 5.

Piotr Ziemka
Sześciu Polaków zakwalifikowało się do niedzielnego konkursu Pucharu Świata 2017/2018 w Titisee-Neustadt. Aż pięciu z nich sklasyfikowano w czołowej dziesiątce eliminacji.

O 50 wolnych miejsc w pierwszej serii niedzielnego konkursu rywalizowało podczas kwalifikacji 66 skoczków. Jako pierwszy zaprezentował się reprezentant gospodarzy Constantin Schmid. Niemiec, który nie uczestniczył w poprzednich zawodach Pucharu Świata 2017/2018 (zastąpił w składzie Davida Siegela), uzyskał 133,5 metra i długo znajdował się na prowadzeniu.

Jakub Wolny zajmował po swoim skoku drugą lokatę na liście oczekujących do awansu, ale ostatecznie uzyskał kwalifikację z 49. rezultatem.

Schmida zmienił na prowadzeniu dopiero 37. skoczek na liście startowej - Taku Takeuchi. Obu tych zawodników wyprzedził Stefan Hula. Polak wylądował na 135. metrze obiektu Hochfirstschanze (K125, HS142) i został liderem. Z kolei Maciej Kot po swoim występie plasował się na drugiej pozycji z dorobkiem o cztery dziesiąte punktu mniejszym niż wciąż prowadzący Hula.

Jeszcze dalej od swoich rodaków poszybował Dawid Kubacki. Zwycięzca Letniej Grand Prix uzyskał 139 metrów i później obniżono belkę z dziewiątej na ósmą. Świetnie spisali się też Piotr Żyła i Kamil Stoch. Po 61 skokach Polacy zajmowali pięć czołowych miejsc!

Przed Biało-Czerwonymi znalazł się Johann Andre Forfang. Norwegowi zmierzono 140 metrów. Ostatecznie Kubacki zajął drugie miejsce, a Żyła - czwarte. Między nimi uplasował się lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Richard Freitag. Stoch był piąty, Hula szósty, a Kot ósmy.

Kwalifikacje pierwotnie miały zostać przeprowadzone w piątek, ale zostały przełożone na następny dzień z powodu silnego wiatru. Na sobotę zaplanowano również rozegranie rywalizacji zespołowej. Początek o godzinie 16:00.