Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kamil Stoch Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Dawid Góra: Turniej Czterech Skoczni to nie wszystko. Kamil Stoch odniósł jeszcze większy triumf (komentarz)

Dawid Góra
Dawid Góra
Toni Innauer i Gregor Schlierenzauer nie wierzyli w Kamila Stocha. Polak odpowiedział im najlepiej, jak się dało. Ale ważniejsze od zwycięstwa nad niedowiarkami i rywalami, jest triumf nad samym sobą.

- Kamila czeka wspaniały dzień. On już wie, że wygrał obecną edycję imprezy i zazdroszczę mu, bo teraz czeka go nagroda. Może się cieszyć skakaniem, ale ja wierzę w statystyki i uważam, że Stoch wprawdzie wygra w klasyfikacji generalnej, ale czwartego zwycięstwa nie odniesie - powiedział dzień przed zawodami w BischofshofenSchlierenzauer w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Stoch tymczasem nie tylko wygrał wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni, ale w całym cyklu zwyciężył różnicą aż 69,6 punktu! Najpiękniejsza odpowiedź dla niedowiarków to zawsze odpowiedź czynem. A po swoim tegorocznym dokonaniu, Polak nie musi już używać ani jednego słowa komentarza.

Największy triumf jednak Polak osiągnął w głowie - nad samym sobą. Mimo że zwycięstwo w TCS miał praktycznie w kieszeni, to przed ostatnim konkursem ciążąca na nim presja jeszcze się zwiększyła. Miał szansę jako drugi skoczek w historii dokonać wyczynu niemal niemożliwego, bo niemiecko-austriackie zawody odznaczają się jeszcze wyższym stopniem trudności niż szeregowe konkursy Pucharu Świata. Tymczasem Polak wyrwał rywalom wszystko, co tylko się dało i ze stoickim spokojem, po raz kolejny zresztą, zapisał się do historii. Lepszego prognostyka przez jego kolejnymi startami być nie może.

Kolejną przewagę daje mu klasa, z jaką osiągnął swój rezultat. Stoch nigdy nie udziela wywiadów, w których stawiałby się wyżej od innych zawodników. Nie wieszczy nikomu porażki, wypowiada się rzeczowo i z dystansem. Słowa Stocha, dla nas, dziennikarzy, na ogół nie są klikalnymi hitami, ale m.in. dzięki temu góral z Zębu zyskuje szacunek nie tylko mediów i kibiców, ale także innych zawodników.

ZOBACZ WIDEO: Łzy Adama Małysza po TCS, szok Piotra Żyły w Lahti i hymn Polski w Planicy. Te momenty zapadły nam w pamięci

Temat, jakim przed Bischofshofen żyły media sportowe, czyli oświadczenie Jana Ziobry i komentarz, którego udzielił mi Adam Małysz, zapewne powróci. Ale dzisiejszy wieczór to czas Stocha. Zasłużył, aby pisać wyłącznie o nim i sukcesie polskich skoków.

Najwięksi sportowcy, poza zwycięstwami w zawodach, wygrywają znacznie więcej. Jak widać, właśnie to uczynił dzisiaj Stoch.

I nie martwmy się, że forma przyszła na TCS, a do igrzysk zostało jeszcze sporo czasu. Stoch to prawdziwa maszyna, to mistrz. I doskonale wie, co robi. Trener kadry zresztą też.

Kamilu, ukłony.

Czy Kamil Stoch utrzyma formę do igrzysk olimpijskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (34):

 • obserwator SE Zgłoś
  No i niejaki Henryk, zwolennik dobrej zmiany, wobec braku sensownych argumentów w bądź co bądź kulturalnej rozmowie, wziął i mnie zablokował. Znamienne. Przyznam, że nawet jest mi to
  Czytaj całość
  na rękę, że nie będę musiał już czytać jego miałkich i nic nie wnoszących komentarzy, za to co rusz okraszanych nutą religijno-polityczną.
  • Roman Majcher Zgłoś
   KAMIL wypracował sobie wielki szacunek. GRATULACJE .
   • Tomasz IKT Zgłoś
    Sport to nie miejsce na sprzeczki!! Kamila zwycięstwo powinno jednoczyć polski kraj a nie dzielić, wygrywa człowiek skromny i co najlepsze wiara mu w tym pomaga! Brawo jeszcze raz Kamil
    Czytaj całość
    nie za zwycięstwo ale przede wszystkim za wielkom wiare i w Boga!!!
    Wszystkie komentarze (34)

    Komentarze (34)

    ×
     Wszystkie komentarze (34)
     PRZEJDŹ NA WP.PL