Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kamil Stoch WP SportoweFakty / Jakub Janecki / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Szymon Łożyński: Takim konkursom mówię zdecydowane stop! To była parodia skoków (komentarz)

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Wiele skoków na bulę i tradycyjnie żonglowanie rozbiegiem przez jury jak na dobrej karuzeli. Sobotnia drużynówka w Vikersund była więcej niż kuriozalna i nie obroni jej nawet kolejne miejsce Polaków na podium.

Szykowaliśmy się na zawody, w którym będą bite rekordy krajowe, a może nawet rekord globu. Tymczasem zamiast pysznie zapowiadającego się dania głównego otrzymaliśmy zaledwie przystawkę. Duży głód trzeba było powstrzymać i obejść się smakiem. 

Gdyby nie Biało-Czerwoni walczący ze Słowenią o 2. miejsce, konkurs można było przestać oglądać na półmetku. Przewaga Norwegów nad resztą stawki była gigantyczna. Tylko oni potrafili poradzić sobie z trudną skocznią Vikersundbakken i tradycyjnie szalejącym na nim wietrze, który to wiał pod narty, to nagle z boku, by w drugiej części zawodów obrazić się na wszystkich i zawiewać w plecy.

Norwegowie skakali fenomenalnie, ale i na ich zwycięstwie jest mała łyżka dziegciu. Wróćmy do skoków pierwszej grupy finałowej kolejki. Jury rozpoczyna asekuracyjnie z belki startowej o nr 8. Wiatr pod narty cichnie, ba zaczyna nawet zawiewać z góry skoczni. Tymczasem Domen Prevc, Andreas Wellinger czy Piotr Żyła zostają puszczeni na pożarcie. Nagle przed skokiem Daniela Andre Tande jury robi krótką przerwę i podnosi rozbieg aż do nr 12. Dlaczego takiej decyzji nie podjęto kilka chwil wcześniej? Na to pytanie niech każdy odpowie już sobie sam. 

Nie pamiętam zawodów, by w walce o podium, nawet na mamucie, liczyły się reprezentacje, w których skoczkowie zawalili przynajmniej po jednej próbie, a różnice były tak gigantyczne. Nie ogląda się dobrze zawodów, gdy przed ostatnią grupą Norwegowie nie muszą nawet skakać, by zapewnić sobie triumf, a za czołową trójką grupa pościgowa jest tak daleko, że nawet przeskoczenie obiektu nie pomogłoby im.

Gdyby nie system z przelicznikami za wiatr i za zmienianą belkę, sobotni konkurs pewnie nie odbyłby się. I dobrze by się stało, bo rywalizacja z takimi przewagami danych drużyn i z tak wieloma skokami na bulę traci jakikolwiek sens.

ZOBACZ WIDEO Maciej Kot. Skoczek z licencją rajdowca

Czy zgadzasz się, że sobotni konkurs drużynowy przypominał parodię?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (43):

Wszystkie komentarze (43)

Komentarze (43)

×
    Wszystkie komentarze (43)
    PRZEJDŹ NA WP.PL