WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Kamil Stoch

LGP 2018 w Klingenthal: karty na stół. Czas na próbę generalną przed zimowym sezonem

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
W środę w Klingenthal, o ile łaskawa będzie dla skoczków pogoda, odbędzie się finałowy konkurs Letniego Grand Prix 2018. Wystartuje 5 Polaków. Zmagania na Vogtlandarenie będą próbą generalną dla skoczków przed zimowym Pucharem Świata.

Już niemal tradycją w letnim sezonie stało się, że cykl kończy się w Klingenthal. Do niemieckiej miejscowości przyjeżdża cała światowa czołówka, bowiem te zawody są ostatnią możliwością sprawdzenia swojej formy na tle rywali przed zdecydowanie ważniejszym zimowym sezonem.

W poprzednich latach na Vogtlandarenie to reprezentant Polski świętował zwycięstwo w Grand Prix. W 2016 roku był to Maciej Kot, a rok później Dawid Kubacki. 

Tym razem będzie jednak inaczej. W środowe popołudnie puchar za zwycięstwo w cyklu trafi w ręce Jewgienija Klimowa. Rosjanin swoją solidnością i regularnością startów (wystąpił we wszystkich tegorocznych letnich zawodach) zasłużenie triumfował w rozgrywkach. 

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 88. Wstrząsające statystyki na K2. Janusz Gołąb: Boję się, że ta góra podzieli los Everestu

O ile zwycięstwo w całym cyklu jest już rozstrzygnięte, o tyle dwa kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej są sprawą otwartą. Przed środowymi zmaganiami 2. pozycję zajmuje Karl Geiger. Niemiec o 34 punkty wyprzedza trzeciego Piotra Żyłę i o 40 "oczek" czwartego Kamila Stocha.

We wtorkowy wieczór niewiele zabrakło, by ostatni z wymienionych nie miał już nawet szans powalczyć ze swoim rodakiem i Geigerem. W loteryjnych kwalifikacjach na Vogtlandarenie Kamil Stoch trafił na najtrudniejsze warunki z całej stawki. Przy nisko ustawionej belce startowej miał tylko lekki wiatr pod narty. W takich warunkach trudno było o uzyskanie dalej odległości. Trzykrotny mistrz olimpijski wylądował na 116. metrze. Uratowały go przeliczniki za belkę oraz wiatr i z 47. pozycji awansował do konkursu.

W nim łącznie wystąpi 5 Biało-Czerwonych. Oprócz Stocha skutecznie kwalifikacje przebrnęli Żyła, Dawid Kubacki, Jakub Wolny i Maciej Kot. Z kolei Stefan Hula skoczył jeszcze bliżej niż Stoch. Przy jego skoku warunki nie były jednak aż tak trudne i dlatego skoczka ze Szczyrku zabraknie w środowej rywalizacji. 

Loteryjne eliminacje wygrał Stephan Leyhe, który skokiem na 145,5 metra ustanowił nowy letni rekord obiektu. 2. pozycję zajął Klimow, a trzecią Ryoyu Kobayashi. Niestety, w środę warunki na skoczni w Klingenthal mają być jeszcze trudniejsze niż dzień wcześniej. Wiatr ma przekraczać 6 m/s, a uspokoić się może dopiero późnym popołudniem.

Tymczasem pierwszą serię zawodów zaplanowano na 14:15. Godzinę wcześniej odbędzie się trening. W nim oraz w konkursie zabraknie dwóch utytułowanych Norwegów. Daniel Andre Tande i Robert Johansson nie mogli nawet oddać skoku w kwalifikacjach, bowiem tuż przed swoimi próbami zostali zdyskwalifikowani za nieprzepisowe kombinezony. 

Jeśli pogoda pozwoli na rozegranie zawodów, przeprowadzimy na WP SportoweFakty relację na żywo zarówno z treningu jak i konkursu. 

Plan środowej rywalizacji w Klingenthal:
13:15 - seria próbna (relacja na żywo TUTAJ)
14:15 - pierwsza seria konkursowa (relacja na żywo TUTAJ)

Czy Jewgienij Klimow wygra finałowy konkurs LGP 2018 w Klingenthal?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL