Najnowsze Wyniki/Kalendarz
skocznia w ZakopanemWP SportoweFakty / Tomasz Madejski / Na zdjęciu: skocznia w Zakopanem

To jednak Niemcy, a nie Polacy zorganizują konkursy PŚ za Titisee-Neustadt. Wyjaśniamy dlaczego

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Po odwołaniu konkursów Pucharu Świata w skokach w Titisee-Neustadt polska opinia publiczna liczyła, że dodatkowe zmagania odbędą się na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Nic z tego. Zawody pozostały w Niemczech. Sprawdziliśmy dlaczego tak się stało.

Skontaktowaliśmy się z Wojciechem Gumnym z komitetu organizacyjnego PŚ w Zakopanem, który wyjaśnił jaka jest procedura światowej federacji narciarskiej po odwołaniu zawodów. - W FIS-ie jest zasada, że po odwołaniu konkursów w danym kraju najpierw próbuje się znaleźć dla nich zastępstwo w tym samym państwie. Jeśli nie ma jednak takiej możliwości, to dopiero później próbuje się szukać w innym kraju - podkreślił rozmówca WP SportoweFakty. 

W związku z tym po odwołaniu rywalizacji w Titisee-Neustadt - ze względu na fatalne warunki atmosferyczne i niekorzystne prognozy - działacze światowej federacji szukali najpierw zastępstwa w Niemczech. W czwartek poinformowali, że odwołane konkursy przejmą inne niemieckie miejscowości, konkretnie Oberstdorf (w piątek 1 lutego odbędzie się tam dodatkowy konkurs drużynowy na skoczni mamuciej) i Willingen (w piątek 15 lutego zostaną przeprowadzone dodatkowe zmagania indywidualne).

Tym samym dołożenie zawodów w Zakopanem w terminie 18 stycznia za bardzo nie było brane pod uwagę przez FIS. - Tak naprawdę dodatkowy konkurs na Wielkiej Krokwi w styczniu wykreowali sami dziennikarze. Nie było jednak na ten temat konkretnych rozmów - podkreślił Wojciech Gumny. 

- Mamy na ten dzień zaplanowane kwalifikacje na godzinę 18:00. Sprzedaliśmy już ponad 80 procent wejściówek na nie. Gdybym teraz zaczął mieszać i np eliminacje przeniósł na godzinę 11:00, to miałbym ponad połowę zwrotów. A jeszcze gdybyśmy zaczęli sprzedawać bilety na piątkowy wieczorny konkurs (to właśnie wtedy miałyby odbyć się dodatkowe zawody, ale wiemy że tak się nie stanie - przyp. red.) i po kwalifikacjach spiker poprosiłby o opuszczenie obiektu tych co nie mają wejściówek, to ile osób wyszłoby tak naprawdę? Z 20 albo 30 procent. Zrobiłoby się duże zamieszanie, a skocznia ma przecież ograniczoną pojemność - dodał rozmówca. 

Czwartkowa decyzja FIS-u oznacza, że styczniowy plan zawodów w Zakopanem nie ulega zmianie. W piątek 18 stycznia odbędą się kwalifikacje do konkursu indywidualnego. Dzień później zostaną przeprowadzone zmagania indywidualne. Weekend na Wielkiej Krokwi zakończy niedzielny konkurs indywidualny.

ZOBACZ WIDEO Polacy zaskoczyli podczas lotów narciarskich. "Loty to pewna nagroda i frajda"Oglądaj zawody Pucharu Świata w Klingenthal za darmo online!

Czy jesteś rozczarowany/a, że dodatkowy konkurs PŚ nie odbędzie się w Zakopanem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (7):

Wszystkie komentarze (7)

Komentarze (7)

PRZEJDŹ NA WP.PL