Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / URS FLUEELER / Na zdjęciu: Ryoyu Kobayashi

Szymon Łożyński: Kobayashi wygrał zasłużenie, ale sędziowie się nie popisali (komentarz)

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
W niedzielę w Engelbergu Japończyk Ryoyu Kobayashi w obu seriach skoczył znakomicie. Zasłużył na czwarte zwycięstwo w sezonie, ale nie można przejść obojętnie obok not, jakie w pierwszej serii wystawili mu sędziowie.

Takie konkursy jak w Engelbergu chcemy oglądać co tydzień w skokach narciarskich. Zarówno w sobotę jak i niedzielę nie brakowało dalekich skoków, a co najważniejsze Biało-Czerwoni odgrywali w nich czołowe role. Szkoda, że po raz kolejny w tym sezonie nie popisali się natomiast sędziowie.

Po zmaganiach w Niżnym Tagile zwróciłem uwagę, że Piotr Żyła otrzymał w obu konkursach zbyt niskie noty za styl. Minęły dwa tygodnie i oceny arbitrów znów wzbudziły kontrowersje. Tym razem chodzi jednak o Ryoyu Kobayashiego.

Od razu chcę podkreślić, że nie mam zamiaru umniejszać sukcesu Japończyka. Jest w świetnej formie, skacze bardzo powtarzalnie i w niedzielę po prostu zasłużył na czwarte zwycięstwo w tym sezonie. Obok not, jakie sędziowie wystawili mu za pierwszy skok, nie można jednak przejść obojętnie.

Kobayashi przeskoczył skocznię. Wylądował na dwie nogi z przysiadem na 144. metrze (wyrównany rekord skoczni). Nie podparł swojego skoku, ale niewiele do tego zabrakło. Tymczasem sędziowie podeszli do jego próby tak, jakby po prostu zabrakło tylko telemarku. O ile noty 16 i 16,5 punktu jeszcze się obronią, o tyle dwie oceny po 17 nie powinny zostać wystawione. Czy Ci panowie, dokładnie Słoweniec i Niemiec, widzieli ten sam skok, co pozostali zawodnicy i kibice? Trudno o inne pytanie, po notach 17-punktowych jakie wystawili Japończykowi.

Najprawdopodobniej znów, co przyznaję z dużym bólem, zadecydowała magia nazwisk, o której wspominał niedawno dla WP SportoweFakty Rafał Kot. Po prostu sędziowie przyzwyczaili się już do nazwiska Kobayashiego, wiedzą że jest liderem Pucharu Świata i niemal z automatu nagrodzili go wyższymi notami, co nie powinno mieć jednak miejsca.

Dzięki temu w pierwszej serii Japończyk przeskoczył Polaków. Przy bardziej surowych - właściwych - notach liderem mógłby zostać Stoch.

Czy to się w najbliższym czasie zmieni? Śmiem wątpić. W niedzielę te noty nie miały wpływu na końcowy rezultat konkursu. Boję się jednak, że tak może się stać podczas 67. Turnieju Czterech Skoczni. Oby nie, bo oczekujemy równorzędnej walki Polaków z Japończykiem i prawidłowych ocen sędziów za styl.

ZOBACZ WIDEO: Co z następcami polskich skoczków? "Wyrwa może być widoczna"

Zgadzasz się, że Ryoyu Kobayashi za pierwszy skok nie powinien dostać not po 17 punktów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (8):

 • Peppino59 Zgłoś
  W ogole sedziowie to osobna kwestia niszczaca piekno tego sportu i sprawiedliwosci tu nie mozna znaleźć w zaden sposob bo zawsze bedzie element subiektywizmu bo kazdy sedzia ma inne
  Czytaj całość
  spojrzenie na skok wiec ja proponuje podszkolic sedziow neutralnych np z Afryki Ameryki pld czy Australii
  • abiturient Zgłoś
   Skoki narciarskie to nie jazda figurowa na lodzie. Obecnie sędziowie dowolnie interpretują oceny według swojego "widzi mi się". Powinno brać się pod uwagę ustaną odległość i
   Czytaj całość
   ewentualnie wiatr. Zachowania sędziów mogą doprowadzić do zdewaluowania tej dyscypliny.
   • Le Petit Prince Zgłoś
    Jeszcze kilka dni temu krytykowaliśmy Norwegów za to , że komentowali pracę sędziów , dzisiaj robimy to samo . Żałosne .
    Wszystkie komentarze (8)

    Komentarze (8)

    PRZEJDŹ NA WP.PL