WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Piotr Żyła

PŚ w skokach: Piotr Żyła jest o krok od podium w historycznej klasyfikacji

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Piotr Żyła po raz dziewiąty w swojej karierze zajął miejsce w pierwszej trójce konkursu zaliczanego do Pucharu Świata. Tym samym zbliżył się do ścisłej czołówki najlepszych polskich skoczków w historii.

Fantastycznie dla polskich kibiców zakończył się niedzielny konkurs PŚ w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Co prawda wygrał lider klasyfikacji generalnej PŚ - Ryoyu Kobayashi - ale dwa kolejne miejsca na podium przypadło Polakom. Piotr Żyła zajął drugą pozycję, a Kamil Stoch był trzeci. Jak jeszcze do tego dodamy wyśmienitą piątą lokatę Dawida Kubackiego, to możemy napisać o dominacji Biało-Czerwonych. Zwłaszcza, że w finałowej "30" mieliśmy jeszcze dwóch reprezentantów: Jakuba Wolnego i Stefana Hulę.

Szczególnie cieszy forma Żyły, który z konkursu na konkurs udowadnia, że w tym sezonie plasuje się w ścisłej, światowej czołówce. A jest również coraz bliżej tabel... historycznych.

Jak zauważył na Twitterze Wojtek Bajak, który jest specjalistą od statystyk sportowych (nie tylko narciarskich), Żyła zanotował w Engelbergu dziewiąte podium Pucharu Świata w swojej karierze. I jest już naprawdę bardzo blisko, aby awansować do pierwszej trójki polskich skoczków z największą liczbą miejsc w TOP-3.

Wystarczy, że Żyła jeszcze raz znajdzie się na podium zawodów PŚ i zrówna się z Piotrem Fijasem w tej jakże prestiżowej tabeli. Oczywiście do Adama Małysza czy Stocha Żyle jeszcze będzie sporo brakowało. Ale sam fakt miejsca w czołowej trójce jest dla skoczka rodem z Wisły zapewne wielkim sukcesem.

Kiedy uda się Żyle zrównać z Fijasem? Teraz skoczkowie udają się na krótką, świąteczną przerwę. Następne zawody PŚ odbędą się 30 grudnia w Oberstdorfie. Będzie to również pierwszy konkurs w ramach Turnieju Czterech Skoczni.

ZOBACZ WIDEO Polacy zaskoczyli podczas lotów narciarskich. "Loty to pewna nagroda i frajda"

Który z polskich skoczków zajmie najwyższe miejsce w klasyfikacji końcowej Turnieju Czterech Skoczni?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL