Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Roman Koudelka WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Roman Koudelka

67. TCS. Metamorfoza Romana Koudelki. Czech zdradził, komu ją zawdzięcza

Michał Fabian
Po fatalnym poprzednim sezonie Roman Koudelka chciał zakończyć karierę. Zmienił zdanie dzięki małżonce Andrei. Teraz znów skacze daleko, w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni zajmuje wysokie 6. miejsce.

Czwarta pozycja w Garmisch-Partenkirchen, dziewiąta w Innsbrucku, jedenasta w Oberstdorfie - Roman Koudelka podczas 67. Turnieju Czterech Skoczni nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Lider czeskiej kadry jest szósty w klasyfikacji generalnej, z niewielką (4,3 pkt.) stratą do czwartego Kamila Stocha.

Aż trudno uwierzyć, że to ten sam zawodnik, który w ubiegłym sezonie zgromadził zaledwie... 12 punktów. Spisywał się wówczas dramatycznie słabo. W marcowym konkursie w Lillehammer zajął ostatnie 49. miejsce. Dziennik "Lidove Noviny" przypomina, że miał już wówczas dosyć skoków narciarskich, twierdził, że to nie ma sensu. Myślał o zakończeniu kariery.

Okazuje się, że za metamorfozą skoczka stoi jego małżonka Andrea. To ona przekonała go, by nie kończył ze sportem. Kazała mu skupić się na treningach i zawodach, sama zaś zajęła się wychowywaniem synka Karela.

- Należą jej się największe podziękowania. Wielu ludzi pisze do mnie i gratuluje mi wyników, wielu z nich także przypomina zasługi Andrei. Cieszę się, że przekonała mnie do kontynuowania kariery, bo ten sezon już jest tysiąc razy lepszy od poprzedniego. To była właściwa decyzja - podkreśla Koudelka w rozmowie z serwisem idnes.cz.

Czeski skoczek ma szansę poprawić najlepszy wynik w karierze w Turnieju Czterech Skoczni. W sezonie 2011/12 był piąty w klasyfikacji generalnej.

Koudelka błyszczał w Pucharze Świata w sezonie 2014/15 (zajął w nim 7. miejsce w klasyfikacji generalnej). Wygrał wówczas cztery konkursy. W marcu 2016 r. po raz ostatni stanął na najwyższym stopniu podium w PŚ - w Wiśle.

Czy Roman Koudelka wyprzedzi Kamila Stocha w klasyfikacji generalnej 67. TCS?