WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Expa/Newspix.pl / EXPA/ JFK / Na zdjęciu: Piotr Żyła

PŚ w Zakopanem: przeprowadzenie zawodów niezagrożone. W dniu żałoby narodowej brak oprawy muzycznej

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia. Będzie to zatem dzień żałoby narodowej. Na pewno w tym dniu zostanie jednak przeprowadzony drużynowy konkurs PŚ w skokach w Zakopanem.

Takie informacje przekazał portalowi WP SportoweFakty Wojciech Gumny, szef komitetu organizacyjnego zawodów Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi. - Tych zawodów nie możemy przełożyć na inny termin. Każdy pucharowy weekend jest zajęty. Do tego kibice zarezerwowali już miejsca hotelowe - podkreślił. 

W sobotę, w dniu pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza (zmarł w poniedziałek w gdańskim szpitalu po tym, jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem na scenie podczas finału WOŚP) w całym kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa, ogłoszona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Tym samym zmagania drużynowe na Wielkiej Krokwi zostaną przeprowadzone w stonowanej atmosferze, bez oprawy muzycznej. 

- Będziemy chcieli zawody przeprowadzić tak, żeby jak najlepiej uczcić pamięć tragicznie zmarłego wybitnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie będzie muzyki, tylko głos spikera i sama rywalizacja sportowa. Kibice, którzy przyjeżdżają do Zakopanego, są najlepsi na świecie. Na pewno będą potrafili zachować się w sposób stosowny do sytuacji - powiedział Wojciech Gumny.

Nie będzie to pierwszy raz, gdy zawody Pucharu Świata w Zakopanem odbędą się podczas żałoby narodowej. - Historycznie przeżyliśmy już dwie takie sytuacje. Pierwszą, gdy zawaliła się hala targowa w Katowicach (styczeń 2006 r. - przyp. red.), a drugą po katastrofie samolotu wojskowego CASA (styczeń 2008 r. - przyp. red.), gdy zginęła czołówka polskiego lotnictwa wojskowego. Wówczas także przeprowadziliśmy zawody w godny sposób, bez oprawy muzycznej - zwrócił uwagę rozmówca. 

Od strony organizacyjnej tegoroczne konkursy Pucharu Świata w Zakopanem są zatem niezagrożone. A czy kłopoty może sprawić pogoda? W stolicy polskich Tatr już leży dużo śniegu, który i tak ciągle pada. Organizatorzy walczą zatem ze zbyt dużą ilością białego puchu, ale zapewniają, że skocznia będzie gotowa na czas. 

- Około 100 osób walczy ze śniegiem i niemal non stop wywozimy go ze skoczni. - Na prognozy wietrzne, które u nas rzadko się sprawdzają w ogóle nie patrzę - stwierdził Wojciech Gumny. Sam wiatr w Zakopanem od 18 do 20 stycznia ma być słaby i nie powinien przeszkodzić w sprawnym przeprowadzeniu zmagań. 

Program PŚ 2018/2019 w Zakopanem:

piątek (18.01.2019)
16:00 - oficjalny trening (2 serie)
18:00 - kwalifikacje

sobota (19.01.2019)
15:00 - seria próbna
16:15 - pierwsza seria konkursu drużynowego

niedziela (20.01.2019)
15:00 - seria próbna
16:00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: piękna oprawa wymknęła się spod kontroliOglądaj na żywo Letnie Grand Prix w skokach narciarskich w Wiśle

Komentarze (9):

    Pokaż więcej komentarzy (6)
    PRZEJDŹ NA WP.PL