Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Stefan Horngacher Newspix / Martyna Szydłowska / Na zdjęciu: Stefan Horngacher

MŚ w skokach 2019. Szymon Łożyński: Horngacher już nie jest nieomylny (komentarz)

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Przez dwa i pół roku pracy Stefana Horngachera z polskimi skoczkami nie można było mieć do Austriaka zastrzeżeń. Po konkursach w Innsbrucku na MŚ to się zmieniło. Trener popełnił błędy, które mogły mieć wpływ na formę Polaków na Bergisel.

Burza nad osobą Stefana Horngachera rozpoczęła się po niedzielnym drużynowym konkursie MŚ w Innsbrucku, w którym Polacy nie tylko nie obronili tytułu, ale w ogóle nie stanęli na podium (4. miejsce). Zazwyczaj stonowany i spokojny Adam Małysz nie wytrzymał. Przed kamerami TVP Sport przyznał, że Stefan Horngacher za długo zwleka z ogłoszeniem swojej decyzji, czy przedłuży kontrakt z polską federacją, czy wybrał jednak ofertę Niemieckiego Związku Narciarskiego. Zdaniem Małysza taka deklaracja oczyściłaby atmosferę w kadrze. 

Ze słowami dyrektora PZN do spraw skoków i kombinacji zgadzam się w stu procentach. Gdy po decyzji Wernera Schustera narosły plotki wokół 49-letniego trenera, szkoleniowiec Polaków powinien je jak najszybciej przerwać i poinformować o swojej przyszłości. Tymczasem nie zrobił tego i jego podopieczni pojechali na MŚ nie wiedząc, czy z Austriakiem pożegnają się już w Planicy, czy jednak w kolejnych sezonach dalej będą razem pracować. 

To na pewno nie wpłynęło dobrze na atmosferę w zespole i w jakimś stopniu mogło przełożyć się negatywnie na wyniki Biało-Czerwonych w Innsbrucku. Skoki narciarskie to przede wszystkim psychika. Jeśli atmosfera w zespole nie jest idealna, to trudno zawodnikowi w stu procentach skoncentrować się na skoku. Po polskich skoczkach, zarówno w sobotę jak i niedzielę, widać było, że gdzieś uszła z nich energia i radość ze skoków, jaką pokazywali w wielu konkursach tego sezonu. 

ZOBACZ WIDEO: Witold Bańka: Powinniśmy wyrzucać oszustów ze sportu

Brak jednoznacznej deklaracji Horngachera był pierwszym błędem Austriaka przed MŚ. Drugim, moim zdaniem znacznie poważniejszym, był wybór przez trenera składu Polaków na konkurs drużynowy w Innsbrucku. Doświadczony szkoleniowiec podczas pracy w naszym kraju udowodnił, że nie podejmuje decyzji pochopnie. Tymczasem bardzo szybko po nieudanym starcie Jakuba Wolnego w rywalizacji indywidualnej na Bergisel (40. miejsce) Austriak odsunął młodego Polaka od składu na konkurs drużynowy i postawił na Stefana Hulę. 

Czytaj także: Szymon Łożyński: Nie szukajmy usprawiedliwień. Polacy zawiedli

Ten ruch mógł pogorszyć atmosferę w drużynie. Od początku sezonu Wolny był szykowany do składu polskiej reprezentacji na najważniejszą drużynówkę w sezonie. Raz skakał lepiej, raz skakał gorzej, ale Horngacher - z wyjątkiem Zakopanego - zawsze stawiał na bielszczanina. Nawet gdy 23-latek zawiódł w Lahti, tydzień później trener znów na niego postawił, a Wolny w Willingen poprowadził Biało-Czerwonych do triumfu. 

Tymczasem w Innsbrucku po jednym nieudanym starcie 23-latek został natychmiast odstawiony na boczny tor. Szansę dostał natomiast Stefan Hula, który nie skakał dobrze przez cały sezon i trudno było oczekiwać od 32-latka, że nagle zacznie błyszczeć na Bergisel. Oczywiście tak nie było, a skoki Huli na 113,5 oraz 116,5 metra nie ułatwiły Polakom walki o medal. 

Moim zdaniem Stefan Horngacher powinien w sobotę zachować się inaczej. Postawić jednak na Jakuba Wolnego. Pokazać młodemu skoczkowi, że wciąż mu ufa, a wieczorem - przed drużynówką - zabrać go na spokojną rozmowę, w której podbudowałby mentalnie bielszczanina przed zmaganiami zespołowymi. Wolny pokazywał już w tym sezonie, że jednego dnia skakał przeciętnie, by następnego oddawać znacznie dłuższe skoki. Nie można wykluczyć scenariusza, że tak byłoby i tym razem. A tak Horngacher szybką i nie wiem czy do końca przemyślaną decyzją, wprowadził tylko nerwowość w zespole. 

Czytaj także: Stefan Horngacher dostał pytanie o swoją przyszłość trenerską. Krótka odpowiedź

Te błędy nie mogą jednak przekreślić wcześniejszych wielkich dokonań trenerskich Stefana Horngachera w Polsce. Cały czas mam nadzieję, że gdy w końcu Austriak zdecyduje się ogłosić swoją decyzję, to powie, że przedłuża kontrakt z PZN. Paradoksalnie, nieudane mistrzostwa świata mogą przybliżyć Austriaka do kontynuowania pracy w Polsce. Na pewno porażka na dużej skoczni nadszarpnęła ambicje trenera i w kolejnych sezonach mógłby udowodnić, że wpadka Polaków w Innsbrucku była tylko wypadkiem przy pracy.

Szymon Łożyński

Wybranie Stefana Huli, a nie Jakuba Wolnego do składu polskiej drużyny było błędem Stefana Horngachera?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (27):

Wszystkie komentarze (27)

Komentarze (27)

×
    Wszystkie komentarze (27)
    PRZEJDŹ NA WP.PL