Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Na zdjęciu od lewej Werner Schuster i Stefan Horngacher Newspix / ZUMA / Na zdjęciu od lewej Werner Schuster i Stefan Horngacher

Szymon Łożyński: Trzech kandydatów. Dla Polski najlepszy Schuster (komentarz)

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Skoro Apoloniusz Tajner nie ma już większych nadziei, że Stefan Horngacher zostaje, to trzeba szukać następcy Austriaka. Prezes PZN zdradził nazwiska trzech kandydatów. Z tego grona, moim zdaniem, najlepszy dla Polaków byłby Werner Schuster.

Sytuacja ze Stefanem Horngacherem zmienia się jak pogoda latem w górach, czyli co chwilę. Przyszłość trenerską Austriaka mieliśmy poznać w piątek, potem zaraz po konkursie mikstów, aż wreszcie dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej wszystko wyjaśni się dopiero po 3. edycji Raw Air albo nawet w Planicy.

Gdy już przygotowywaliśmy się do takiego scenariusza, nagle w "Radiu dla Ciebie" Apoloniusz Tajner poinformował, że szanse, iż Stefan Horngacher przedłuży kontrakt z reprezentacją Polski, są iluzoryczne. Skoro mówi tak prezes PZN, to nie mamy co się łudzić. Austriak wybierze ofertę niemieckiego związku narciarskiego, a Apoloniusz Tajner i Adam Małysz muszą szukać nowego trenera dla polskiej kadry.

Na łamach WP SportoweFakty dyskutowaliśmy już o wielu kandydatach, którzy mogliby zastąpić z powodzeniem Stefana Horngachera. Apoloniusz Tajner w "Radiu dla Ciebie" ograniczył to grono do trzech nazwisk: Wernera Schustera, Alexandra Stoeckla (obecnego trenera Norwegów) i Andreasa Bauera (aktualnego szkoleniowca niemieckich skoczkiń). 

ZOBACZ WIDEO Sven Hannawald: Jeśli Horngacher odejdzie, zostawi następcy prezent

Cała trójka ma duże doświadczenie i są wybitnymi fachowcami. Z tego grona mam jednak swojego faworyta, który powinien zastąpić Horngachera, i jest nim Werner Schuster. W Planicy po 11 latach pracy z niemiecką kadrą skoczków Austriak zakończy współpracę i będzie do wzięcia. 

Czytaj także: Sven Hannawald nie ma wątpliwości w sprawie Horngachera

Zatrudnienie 49-latka byłoby niemal gwarancją kontynuowania pracy, którą zapoczątkował Stefan Horngacher. Do tego Schuster udowodnił w Niemczech, że znakomicie pracuje z młodymi skoczkami, a w najbliższych latach będzie to bardzo potrzebne naszej kadrze, bo zmiana pokoleniowa zbliża się wielkimi krokami. 

Do tego Schuster wieloma sukcesami z niemiecką kadrą zbudował sobie duży autorytet i miałby posłuch u Kamila Stocha, Piotra Żyły czy Dawida Kubackiego - najstarszych kadrowiczów w polskim zespole. Oczywiście dwaj pozostali kandydaci są również świetnymi trenerami, ale moim zdaniem nie będzie łatwo przekonać Stoeckla (nawet mimo słabszego sezonu), by rozwiązał kontrakt z norweską federacją obowiązujący do 2022 roku. Z kolei Bauer sam przekonywał, że chciałby dalej pracować z niemieckimi skoczkiniami, a z niewolnika nie ma pracownika. 

Czytaj także: kolejne wielkie wyzwanie przed skoczami. Czas na 3. edycję Raw Air

Z kolei Stoeckl również osiągnął wiele sukcesów z Norwegami, ale jego podopieczni mieli większe wahania formy za jego kadencji niż Niemcy podczas pracy z Wernerem Schusterem. Dlatego moim zdaniem PZN powinien postawić przede wszystkim na obecnego trenera reprezentacji Niemiec. Dzięki niemu jest szansa, że trzyletnia praca Stefana Horngachera będzie kontynuowana, może z jeszcze lepszym skutkiem. 

Szymon Łożyński

Zgadzasz się, że z trójki kandydatów zaproponowanej przez Apoloniusza Tajnera Werner Schuster jest najlepszą opcją?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (26):

Wszystkie komentarze (26)

Komentarze (26)

×
    Wszystkie komentarze (26)
    PRZEJDŹ NA WP.PL