WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Newspix / EXPA/ JFK / Na zdjęciu: Maren Lundby

Raw Air 2019: kobiety walczą o równouprawnienie. Też chcą skakać na mamutach

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Turniej Raw Air dla kobiet już dobiegł końca. Jego zwyciężczyni - Maren Lundby - żałuje, że panie nie dostały szansy rywalizacji na mamuciej skoczni w Vikersund. Norweżka ma nadzieję, że za rok to się zmieni.

To była pierwsza edycja kobiecego Raw Air. Zawodniczki rywalizowały w Oslo, Lillehammer oraz Trondheim. Panów czekają jeszcze skoki na mamucim obiekcie w Vikersund. Maren Lundby nie ukrywa, że też chciałaby spróbować swoich sił na jednej z największych skoczni świata. Póki co nie zezwalają na to przepisy turnieju.

Lundby podczas Raw Air najdalej skoczyła 141,5 metra. Marzy jednak o tym, by uzyskać na mamuciej skoczni lepszy rezultat niż 253,5 metra Stefan Kraft. - Chciałabym być w Vikersund. Mam nadzieję, że będziemy tam rywalizować w przyszłym roku - powiedziała Lundby norweskim mediom.

Panie walczą o równouprawnienie w skokach narciarskich. Długo nie mogły rywalizować na równi z mężczyznami. Dopiero podczas zeszłorocznych igrzysk w Pjongczangu po raz pierwszy w historii rozdano medale w skokach narciarskich kobiet. Złoto zdobyła właśnie Lundby.

FIS obawia się jednak, że skoki na mamucich obiektach są dla pań zbyt niebezpieczne. Tylko kilka zawodniczek prezentuje poziom, który uprawnia je do tego, by móc spróbować swoich sił na największych skoczniach świata. Dodajmy, że rekord w długości skoku wśród kobiet należy do Daniela Iraschko-Stolz, która w 2003 roku w Kulm wylądowała na 200. metrze.

Zobacz także:
Turniej wchodzi w decydującą fazę. Czas na loty w Vikersund
Popis Stjernena na pożegnanie. Płakał on, płakał jego ojciec

ZOBACZ WIDEO Kubacki o mistrzostwie świata: "W życiu bym się nie spodziewał. Jest tyle emocji, że aż odcina"

Czy kobiety powinny brać udział w konkursach na mamucich skoczniach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

    PRZEJDŹ NA WP.PL