WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Na zdjęciu: Robert Kranjec

Planica 7. Robert Kranjec i jego ostatni skok. Z belki wypuściła go córka

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Po raz ostatni kibicom skoków narciarskich pokazał się Robert Kranjec. Organizatorzy konkursu w słoweńskiej Planicy pozwolili swojemu rodakowi na oddanie próby po zakończeniu pierwszej serii konkursu drużynowego.

37-letni Robert Kranjec oficjalnie zakończył sportową karierę. Doświadczony skoczek nie zakwalifikował się w piątkowych kwalifikacjach do konkursu indywidualnego, dlatego organizatorzy pozwolili mu oddać ostatni skok po pierwszej serii zawodów drużynowych. Kranjec skoczył w specjalnie przygotowanym plastronie, a chorągiewką przed próbą pomachała mu jego adoptowana córka Pika.

Po skoku w Planicy na odległość 213 metrów za karierę podziękowali mu licznie zgromadzeni kibice, a także członkowie rodziny, przyjaciele, inni skoczkowie i przedstawiciele słoweńskiego związku narciarskiego. 

W takim plastronie ostatni skok zaliczył Kranjec. Widać na nim samego skoczka i jego córkę Pikę:

Kranjec brał udział w 20. sezonach Pucharu Świata. Ma na koncie 325 konkursów, z których 7 wygrał. Łącznie 27 razy pojawiał się na podium. W swoich najlepszych sezonach (2009/2010 i 2011/2012) kończył cykl na 14. miejscu. 

Największe sukcesy osiągał jednak w innych zawodach. Sięgnął po brązowe medale konkursów drużynowych na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City w 2002 r. i mistrzostwach świata w Oslo w 2011 r..

Czytaj teżSkoki. Planica 7. Horngacher nieobecny na dekoracji Żyły. Małysz wyjaśnił powody

Kranjec zostanie zapamiętany głównie jako wspaniały lotnik. U siebie, na mamuciej skoczni w Planicy, ośmiokrotnie stawał na podium w konkursach indywidualnych i pięciokrotnie w "drużynówce". Jest również zawodnikiem, który oddał najwięcej 200-metrowych skoków w historii. Ma na koncie aż 206 takich prób, podczas gdy drugi Simon Ammann "jedynie" 168.

W 2010 i 2012 r. zdobywał małą kryształową kulę za zwycięstwa w Pucharze Świata w lotach narciarskich. Był także indywidualnym mistrzem świata i brązowym medalistą w drużynie w lotach w Vikersund w 2012 r. Jego życiowym rekordem jest skok na odległość 244 m i pod tym względem plasuje się na 18. miejscu wśród wszystkich skoczków.

Czytaj teżSkoki. Planica 7. Niesamowity Jakub Wolny! Pobił rekord i wyprzedził Kubackiego

Po ostatnim skoku Kranjec oddał kibicom praktycznie cały swój narciarski strój, włącznie z nartami:

- Kiedy dołączyłem do drużyny narodowej, Robert był najlepszym skoczkiem. Tym, który skakał najdalej. Był pierwszy na treningach. Właśnie ze względu na jego stosunek do sportu, jest moim wzorem do naśladowania - mówił zdobywca Pucharu Świata z 2016 r., Peter Prevc. To właśnie jemu Kranjec przekazał swoją opaskę kapitańską podczas konkursu drużynowego w Planicy.

Co będzie robił po zakończeniu kariery? Ma zamiar wziąć 2 miesiące wolnego, ale ze sportu nie zrezygnuje. Już w niedzielę chce pojeździć na rowerze. Prywatnie pracuje jako policjant.

ZOBACZ WIDEO Robert Lewandowski skomentował mecz z Austrią. "Styl jest nieważny, liczy się zwycięstwo"Oglądaj na żywo Letnie Grand Prix w skokach narciarskich w Wiśle

Czy Robert Kranjec podjął dobrą decyzję o zakończeniu kariery?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL