WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Newspix / Krzysztof Porebski / PressFocus / Na zdjęciu: Damian Skupień

Skoki. Damian Skupień zakończył karierę. "Brutalna prawda"

Dawid Góra
Dawid Góra
Finanse i kłopoty z utrzymaniem wagi miały być powodem zakończenia kariery przez utalentowanego skoczka - Damiana Skupnia, syna byłego reprezentanta Polski, Wojciecha. - Trzeba wybrać, albo sport, albo życie - komentuje trener Kazimierz Bafia.

- Jeśli Damian będzie chcieć nadal skakać, ma otwartą drogę. Musi się tylko odpowiednio zmotywować. Nie jest skreślony. To był wybitny skoczek, od małego. Trafił jednak na rocznik ze świetnymi kolegami. Musiał rywalizować z Wąskiem, Jarząbkiem czy młodszym o rok Pilchem. Szczególnie ten pierwszy poszedł teraz mocno do przodu. Taki jest sport. Zawodnik potrafi w momencie wyskoczyć i osiągać dobre wyniki - tłumaczy szkoleniowiec TS Wisła Zakopane.

Niedawno karierę skończył inny perspektywiczny młody zawodnik, Przemysław Kantyka. 22-latek niegdyś nieźle prezentował się w FIS Cup. Ma także brązowy medal wywalczony z drużyną na Uniwersjadzie. Sukcesami Skupnia były starty w Pucharze Kontynentalnym, jednak przed nim były jeszcze lata kariery i rozwoju.

Austriackie skoki wciąż w kryzysie. Szanse na poprawę sytuacji niewielkie >>

- Jak ktoś kończy szkołę, ma obowiązki w domu, chce zarabiać, a jednocześnie nie dostaje się do kadry, to ma trudną sytuację. Nie jesteśmy bogatym narodem, żeby rodzice utrzymywali swoich synów - skoczków. Trzeba wybrać, albo sport, albo życie. Niektórzy po szkole męczą się jeszcze rok dłużej szukając formy. Podobnie było z Kantyką. W treningi wkłada się wszystkie swoje siły, zapał i ambicje. Kiedy nie wychodzi tak, jak skoczek się tego spodziewa, może siąść psychika - wyjaśnia Bafia.

Szkoleniowiec zaznacza, że skoczkowie też chcą mieć normalne życie - gdzieś wyjść, mieć na paliwo do samochodu. Rodzice nie są bogaczami, a przecież z czegoś trzeba żyć.

- Taka jest brutalna prawda. Za granicą także nie jest idealnie. Choć w Niemczech czy Austrii często sportowcy są zatrudnieni w służbach mundurowych. Podobnie jak u nas w biathlonie. Jeśli mają etaty np. w wojsku, mogą trenować. Ale taki stan rzeczy też nie trwa wiecznie. Przy sporcie pozostają tylko najlepsi - zaznacza Bafia.

Dmitrij Wassiliew rozważa zakończenie kariery. Rosjanin ma problemy z plecami >>

Wśród najlepszych w Zakopanem jest obecnie Adam Niżnik. Rocznik 2002. W przyszłości to on może załatać dziurę powstałą po rezygnacji kolejnych polskich skoczków. - Oczywiście na jego osiągnięcia trzeba poczekać, ale już teraz potrafi dobrze skoczyć. To przyszłościowy chłopak - komentuje trener.

ZOBACZ WIDEO Bundesliga: Bayern Monachium traci punkty. Gol Lewandowskiego ratuje remis! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Czy PZN powinien pomóc finansowo skoczkom, którzy nie łapią się do kadry?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (14):

    Pokaż więcej komentarzy (11)
    PRZEJDŹ NA WP.PL