Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Adam Małysz Newspix / TEDI / Na zdjęciu: Adam Małysz

Skoki. Adam Małysz obala wieloletnią teorię. Dawid Kubacki czuje moc

Dawid Góra
Dawid Góra
Wśród kibiców panuje przekonanie, że wysoka forma latem zwiastuje niską dyspozycję zimą. Zasada sprawdziła się już w przypadku Dawida Kubackiego. Wtedy jednak nie był mistrzem świata. - Nie ma żadnej reguły - kwituje Adam Małysz.

Dyrektor koordynator w Polskim Związku Narciarskim uznaje za oczywiste, że wszyscy skoczkowie przygotowują się na Puchar Świata. Letnie Grand Prix nie jest więc celem, ale środkiem, a poziom polskich skoczków - na półtora miesiąca przed startem najważniejszego cyklu - jest wysoki.

- Możemy się tylko cieszyć i czekać na zimę. Koniec okresu przygotowawczego może być przepracowany dobrze, spokojnie i z optymizmem - podkreśla Małysz.

Przypomina ponadto, że w historii skoków wielu zawodników potrafiło przenieść wysoką dyspozycję z lata na zimę. - Ja jestem tego przykładem. Nie ma więc reguły. Dawid Kubacki i Maciej Kot zawsze byli postrzegani jako zawodnicy, którzy lepiej radzą sobie w okresie przygotowawczym niż w PŚ. Ale przecież ten pierwszy jest mistrzem świata. Widać więc, że to przekonanie się nie sprawdza - zaznacza Małysz.

ZOBACZ WIDEO: Hampel jak Stoch. Baron mówi, że się nie skończył

Polskie i światowe legendy sportu - rozpoznajesz je na zdjęciach? >>

Podobnie uważa Dawid Kubacki, który letnie zawody uznaje za istotne, ale tylko jako element przygotowań do sezonu zimowego. Dzięki konfrontacji podczas GP skoczkowie mogą sprawdzić, w jakim momencie przygotowań aktualnie się znajdują.

- Poza tym dobre skakanie w lecie daje pewność siebie, utwierdza w przekonaniu, że to, co robimy na treningach, przynosi efekty. Mam jednak świadomość, że to nie koniec drogi, bo do zimy zostało trochę czasu. Jeszcze można sporo elementów poprawić - twierdzi Kubacki.

Według mistrza świata forma z lata ma bezpośrednie przełożenie na zimę. Wręcz musi mieć. Inaczej nie byłoby sensu trenować w tym okresie. - Same wyniki jednak nie są do przewidzenia, jak to w sporcie. W lecie można pracować nad detalami. W zimie nie ma już na to czasu - tłumaczy triumfator cyklu rozgrywanego na igelicie.

Łożyński: Świetne lato. Kadra Doleżala może być jeszcze mocniejsza niż Horngachera >>

Kubacki wygrał letnie GP 2019, a wystartował tylko w czterech konkursach. Yukiya Sato, który uplasował się za Polakiem, zaliczył drugie tyle startów, a ostatecznie stracił do podopiecznego Michala Doleżala 11 punktów. To imponujący rezultat. Z drugiej strony, kiedy Kubacki triumfował w letnim GP dwa lata temu, w klasyfikacji generalnej PŚ zajął dopiero... dziewiąte miejsce.

- Prawda jest taka, że forma zawodnika, niezależnie od sportu, nigdy nie zostaje na stałym poziomie. Od tego się nie ucieknie. Wszystko jest kwestią tego, jak duże są falowania dyspozycji. Ja jestem ustabilizowany i niczego się nie obawiam. Wygrywanie letnich konkursów wygląda inaczej niż tych zimowych. Trudno przekładać je jeden do jednego. Poza tym, wszystkich konkursów w lecie nie wygrałem - kończy Kubacki.

Czy Dawid Kubacki będzie wygrywać także zimą?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (5):

 • yes Zgłoś
  Może coś przeoczyłem. Czy odsunięto Tajnera??
  • Adam M. Popławski Zgłoś
   on sobie zaprzecza w każdym kolejnym zdaniu. nic nie udowodnił a wyniki zobaczymy zimą. ja już wolę widzieć jak oni wygrywają zimą, nie latem. letnich gp prawie nikt nie oglada, bo tam
   Czytaj całość
   nie ma kasy a bilety sa dostępne w każdej ilości. po pustych trybunach widać jaki jest prestiz tych zawodów. :(
   • Asser Zgłoś
    Może pan Małysz nauczył by sie poprawnie wysławiać? REGUŁA JEST!!! Proszę przeanalizować (no choćby ostatnie 5 lat ) . Są jednak wyjątki czyli odstepstawa od reguły.
    Wszystkie komentarze (5)

    Komentarze (5)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL