Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Piotr ŻyłaPAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Piotr Żyła

Skoki narciarskie. Puchar Świata Wisła 2019. Już kontrowersja. Borek Sedlak nie popisał się przy skoku Żyły

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Już w pierwszym konkursie nowego sezonu Pucharu Świata 2019/2020 mieliśmy kontrowersję w pracy jury. Przy drugim skoku Piotra Żyły, Borkowi Sedlakowi zabrakło wyczucia. Czech puścił Polaka przy mocnym wietrze w plecy, a wystarczyło chwilę poczekać.

Z Wisły Szymon Łożyński, WP SportoweFakty

W poprzednich sezonach konkursy Pucharu Świata, w których nie można było mieć żadnych zastrzeżeń do pracy jury, dało się policzyć na palcach jednej ręki. Niestety, rozpoczął się kolejny sezon i już pojawiły się następne kontrowersje. Tym razem dotyczą one Borka Sedlaka, który zapala zielone światło skoczkom. 

W sobotnim konkursie drużynowym w Wiśle wiatr nie był zbyt silny. Co prawda zmieniał kierunek (zwłaszcza w drugiej serii), ale większość skoczków miała uśredniony wiatr poniżej 1 m/s. Mocniejsze podmuchy zdarzały się bardzo rzadko. Dlatego, można było spodziewać się od jury, że nawet jeśli pojawi się mocniejszy wiatr, to mimo że mieści się on w korytarzu, Borek Sedlak poczeka na poprawę warunków. Tak się jednak nie stało w przypadku Piotr Żyła.

Czytaj także: świetny prognostyk przed niedzielą. Dawid Kubacki najlepszy indywidualnie w drużynówce

Gdy w drugiej serii Polak usiadł na belkę startową, grafika telewizyjna pokazywała, że ma dość mocny wiatr w plecy. Wstążki coraz mocniej powiewały. Borek Sedlak jednak nie poczekał, wiatr mieścił się w korytarzu, i zapalił zielone światło Polakowi. Żyła nie miał jednak większych szans. Przy ponad 1 m/s w plecy i z niskiej belki startowej uzyskał 117 metrów (dla porównania w serii próbnej miał 135,5 metra, a w pierwszej konkursowej 131 metrów). Nic nie stało na przeszkodzie, skoro większość zawodników miała zdecydowanie słabszy wiatr, żeby chwilę dłużej przytrzymać Polaka na belce i pozwolić mu skoczyć w przynajmniej nieco lepszych warunkach. 

ZOBACZ WIDEO Doktor Pernitsch nadal pracuje ze skoczkami. "Spełniliśmy wszystkie jego warunki"

Nie po raz pierwszy jednak Borkowi Sedlakowi zabrakło trochę wyczucia. Szkoda tym bardziej, że w pierwszej serii Czech zupełnie inaczej zachował się, gdy usiadł na belce startowej Kamil Stoch. Wtedy w przekazie telewizyjnym również można było zobaczyć, że wiatr w plecy mocno przybrał na sile. Borek Sedlak jednak poczekał nieco dłużej, podmuchy osłabły i trzykrotny mistrz olimpijski nie był już z góry skazany na porażkę. Niestety, dla nas, tyle szczęścia nie miał Piotr Żyła. 

Warto dodać, że wiślanin był jedynym skoczkiem w całej stawce, który oddał skok przy uśrednionym wietrze w plecy powyżej 1 m/s. Kto wie, jak potoczyłby się ten konkurs, gdyby nie pech Żyły. Co prawda z Austriakami byłoby trudno wygrać, ale o 2. miejsce przy dłuższym skoku Żyły o 3-4 metry, Biało-Czerwoni mogli już powalczyć. Przecież mistrzowie świata z Lahti 2. pozycję przegrali zaledwie o 4,8 punktu, czyli o niespełna 3 metry.

Sprawdź klasyfikację Pucharu Narodów po pierwszym konkursie nowego sezonu

Zgadzasz się, że Borek Sedlak mógł chwilę dłużej poczekać na lepsze warunki dla Piotra Żyły?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (13):

 • Manuel Zgłoś
  Wczoraj wiatr faktycznie miał ogromny wpływ na odległość skoku. Żyła i kilku innych zawodników miało dodane ponad 10 pkt ale to nie zrekompensuje odległości, jaką oddałby zawodnik
  Czytaj całość
  przy wietrze pod narty
  • jotwu Zgłoś
   Miała być większa prędkość na progu.Ale jest inaczej.Norweg Johanson zjeżdzał szybciej z 8 belki niż Żyła z 10. I potem się dziwimy ,że Norweg ma dalekie skoki.Podobnie ze Stochem
   Czytaj całość
   Nic się nie zmieniło.Kamil dalej zjeżdza najwolniej.O butach nie piszę ,bo to jest wielka ściema.
   • Szef na worku Zgłoś
    Oszukali nas,wiedziałem. Jak nie wygrywamy to nas oszukali. A jak Austriaków oszukali. Ponad 130 metrów w drugiej serii bo wiatr był pod narty. Oszukali ich.Oni wszyscy chcieli po 114...
    Wszystkie komentarze (13)

    Komentarze (13)

    ×
     Wszystkie komentarze (13)
     PRZEJDŹ NA WP.PL