Najnowsze Wyniki/Kalendarz
zagórski klub Sokół Archiwum prywatne / Na zdjęciu: zagórski klub Sokół

Nie ma wymarzonego busa ani zmian na lepsze. Skoczkowie z podkarpackiego klubu wciąż bez szans na rozwój

Barbara Toczek
Barbara Toczek
Choć średnia wieku czołowych polskich skoczków narciarskich niepokoi, młodzi i ambitni zawodnicy nie mają jak ani za co trenować. Niewiele pomógł nawet apel o pomoc do internautów.

Kiedy kilkanaście miesięcy temu wychowankowie zagórskiego klubu Sokół postanowili sami poprawić swoją niewesołą rzeczywistość, zdawało się, że otrzymanie niezbędnego wsparcia jest tylko kwestią czasu. Ich oczekiwania nie były wygórowane: marzyli przede wszystkim o zakupie busa.

Własny środek lokomocji, a co najważniejsze - o odpowiednich gabarytach - miał ułatwić dotarcie na zawody i zaoszczędzić trudów, z jakimi nierzadko wiązała się podróż z niezbędnym sprzętem.

- Nie zawsze 2,5-metrowe narty da się wnieść do pociągu czy autokaru. Dotychczas, aby uczestniczyć w zawodach, klub musiał przeważnie wynajmować busa i za niego płacić. Własny samochód pozwoli nam częściej trenować na większych obiektach mniejszym kosztem - tłumaczył wtedy Dawid Groszek, jeden z wychowanków zagórskiego klubu.

ZOBACZ WIDEO: Skoki narciarskie. Nikt nie stawiał na sukces Dawida Kubackiego w TCS. "Pozazdrościć charakteru"

By zebrać środki na kupno pojazdu, młodzi skoczkowie założyli specjalną zbiórkę. Okazuje się jednak, że choć media nagłośniły ich apel, odzew i wsparcie nie były wystarczające. - Od ponad roku prowadzona jest zbiórka, jednak niestety nadal nie przyniosła ona oczekiwanych rezultatów. Na dzień dzisiejszy mamy zebrane blisko 7 tysięcy złotych, ale to nie jest wystarczająca ilość pieniędzy, aby zakupić busa czyli zrealizować główny cel zbiórki - mówi ze smutkiem Groszek.

Czytaj także: Puchar Świata. Skoki narciarskie mają poważny problem. Jest jednak rozwiązanie

Skoczkom nie udało się także znaleźć sponsora, który zdecydowałby się przez dłuższy czas wspierać ich rozwój. Pomocną dłoń wyciągnęło do nich jedynie kierownictwo lokalnego hotelu, Hotel**** Nafta Krosno, wspomagając latem w organizacji klubowych zawodów w Zagórzu. 

Utrudniony dojazd na zawody i treningi, oraz kłopot z brakiem odpowiedniego sprzętu, z którym również borykają się wychowankowie klubu - jego zakup niejednokrotnie muszą finansować sami - sprawia, że przepaść pomiędzy nimi a ich rówieśnikami należącymi do klubu ze Szczyrku czy Zakopanego, jest wręcz niemożliwa do przeskoczenia.  

-  Aby myśleć o zawodach trzeba najpierw oddać skoki na śniegu, a na chwilę obecną skoki na śniegu ma za sobą tylko czterech zawodników uczących się w SMS Szczyrk. My, trenujący jedynie w klubie, nie mieliśmy okazji do odbycia treningu na skoczni. Nasza skocznia jest nieprzygotowana, a niestety warunki pogodowe nie pozwalają na jej przygotowanie. Wyjazd na inne gotowe obiekty jest dopiero przed nami - tłumaczy 19-latek.

Czytaj także: Skoki. Pięciu Polaków w składzie na zawody Pucharu Kontynentalnego w Klingenthal

Ci zawodnicy, którzy zdani są jedynie na treningi organizowane przez klub, nieśmiało i po cichu liczą na start w drugiej edycji zawodów z cyklu Lotos Cup (w pierwszej edycji brała udział jedynie wspomniana czwórka skoczków, będących uczniami SMS Szczyrk). Choć na skoki na śniegu muszą jeszcze trochę poczekać, nie marnują czasu. Trenują "na sucho".  Według planu stworzonego przez ich trenera. 

Paradoksalnie jednak trudności, z jakimi muszą mierzyć się wychowankowie ostatniego funkcjonującego na Podkarpaciu klubu, w żaden sposób nie zniechęcają najmłodszych do spróbowania swoich sił na skoczni. Choć nie udało się osiągnąć celu zbiórki, Dawid Groszek, który ją utworzył, dostrzega pozytywne strony tego przedsięwzięcia. 

- Jako plus tego pomysłu można uznać większe zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży. Mimo że sytuacja klubu jest ciężka, jest coraz więcej chętnych osób do trenowania. Rodzice dzwonią do trenerów i pytają czy mogą przywieźć dziecko, więc się kręci - puentuje ze śmiechem.

Skoczków z ZKN Sokół można wesprzeć tutaj.

Czy warto inwestować w Zagórski Klub Narciarski Sokół?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (8):

 • Szef na worku Zgłoś
  Na wypłatę dla prezesów jest to nie jest źle,myślą w związku.
  • nie wiem co miał na myśli podpisujacy sie Wiesław Władyka ale jestem tego zdania ,żeniektórzy piszą bzdury jakie im jęzor podsuwa. Wielkie dzięki dla ludzi ,którzy zaszczepili u tych
   Czytaj całość
   dzieciaków zainteresowanie narciarstwem , zreszta nieważne jaką dyscyplina sportu , ważną rzecza jest , ze te dzieci odciagnieto od wszechwładnych komórek ,laptopów i innych wynalazków XXwieku robiacych z dzieci i młodziezy kaleków albo maniaków. Wracajac do tematu trudności tych młodych ludzi apeluję do Polskiego Zwiazku Narciarskiego / to nie tylko Tajner ,który jak wiemy zmieniając sprawy rodzinne zmieniły się u niego priorytety potrzeb/ gdzie jest napisane ,ze prezes i towarzyszaca jemu czapa tego zwiazku maja zabierać tak znaczne środki pieniężne w postaci wynagrodzeń , Panowie czy wam nie wstyd ,żeby te dzieci upominały się o tak oczywista rzecz jaką jest środek transportu potrzebny na dojazdy na treningi , zawody itp. Bierzcie przykład chociażby z żony Kamila Stocha , ludzie zakładają prywatny klub sportowy , czy u nas jest nadmiar młodzieży uprawiajacej narciarstwo , gdzie są polscy biegacze , Justyna zakończyła starty a co dalej , a męskie narciarstwo biegowe czy nas Polaków mają zadawalać miejsca Polaków od 60 - 90, męski biatlon skończył się Sikora i co dalej miejsca 40-50 . Ale prezes musi brac 50tys pensji + dodatki bo ma młoda żonę i dzidziusia, jeżeli tak to niech bierze się za dodatkową pracę tak robi 90% Polaków w wieku zawodowym Panowie tzw działacze to temat do przemyśleń.
   • Wieslaw Wladyka Zgłoś
    Dobrze by było żeby dzieci były zachęcane do uprawiania mądrzejszych dyscyplin sportu.Mamy XXI wiek i bezmózgowców i szaleńców Polska nie potrzebuje !!!
    Wszystkie komentarze (8)

    Komentarze (8)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL