Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Dawid KubackiGetty Images / Alexander Hassenstein/Bongarts / Na zdjęciu: Dawid Kubacki

Skoki narciarskie. Dawid Kubacki sporo zarobił, ale podatek jest bezlitosny. Sprawdziliśmy, ile Polak na tym stracił

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Mamy połowę sezonu Pucharu Świata, a Dawid Kubacki już zarobił ponad 400 tysięcy złotych za wyniki w Pucharze Świata i w Turnieju Czterech Skoczni. Kwota jest imponująca, ale ponad 100 tysięcy z tej sumy Polak stracił przez podatki.

- Tyle mu podatku naliczą, że tam mu i tak nic z tego nie zostanie - tak nagrodę 25 tys. euro (105 tys. złotych) dla Ryoyu Kobayashiego za wygranie Titisee-Neustadt Five skomentował na łamach portalu skijumping.pl Dawid Kubacki

Po odjęciu 20-procentowego podatku w Niemczech, Kobayashiemu zostałoby z nagrody 84 tysiące złotych.

Ogólnie słowa mistrza świata i triumfatora 68. Turnieju Czterech Skoczni wywołały lawinę pytań. Przede wszystkim, ile podatku od nagród muszą odprowadzić skoczkowie? Czy w każdym kraju jest inna stawka? I ile ostatecznie, po odliczeniu podatku, skoczek zarabia za miejsca w konkursach Pucharu Świata?

ZOBACZ WIDEO: Skoki narciarskie. Kubacki goni lidera Pucharu Świata. "Postawiłbym duże pieniądze, że Polak zdobędzie kryształową kulę"


Czytaj także: Maciej Kot w poważnym kryzysie formy. Wojciech Fortuna wskazał, gdzie leży przyczyna

Żeby odpowiedzieć na te pytania, skontaktowaliśmy się z samym Dawidem Kubackim. 29-latek potwierdził nam, że od każdej nagrody musi odprowadzić taki podatek, jaki obowiązuje w kraju, w którym daną premię za miejsca w Pucharze Świata otrzymał. 

Sprawdziliśmy, jakie stawki podatkowe za nagrody obowiązują w krajach, w których odbyły się już w tym sezonie konkursy PŚ i Turnieju Czterech Skoczni. I tak największy podatek skoczkowie od nagród muszą odprowadzić w Austrii (aż około 40 procent). 

Na przeciwnym biegunie znajduje się Polska, gdzie podatek od nagród wynosi 10 procent. W pozostałych krajach wygląda to następująco: Rosja 13 procent, Finlandia 15 procent, Niemcy 20 procent, Włochy 23 procent i Szwajcaria 35 procent. 

To liczby procentowe, a ile dokładnie tracą na tym skoczkowie? Sprawdziliśmy to na przykładzie Dawida Kubackiego, który ostatnio skacze świetnie i obok Ryoyu Kobayashiego jest na razie najlepiej zarabiającym skoczkiem w tym sezonie. Pod uwagę wzięliśmy nagrody finansowe dla skoczków za miejsca w Pucharze Świata i premię za triumf w 68. Turnieju Czterech Skoczni. 

Na podstawie oficjalnych danych z FIS-u wyliczyliśmy, ile w złotówkach Dawid Kubacki zarobił w konkretnej miejscowości (szczegóły w poniższej tabelce) za miejsca w najlepszej trzydziestce konkursów Pucharu Świata. Później od tej sumy odjęliśmy kwotę podatku i wyszła nam suma, jaką zawodnik otrzymał od FIS-u i organizatorów TCS. 

Czytaj także: Puchar Świata w Zakopanem - wielka miłość, ale z kaprysami

Łącznie w 17 konkursach tego sezonu, uwzględniając także premię za triumf w 68. Turnieju Czterech Skoczni, Dawid Kubacki zarobił 433 680 złotych (przy średnim kursie franka szwajcarskiego z ostatnich kilkudziesięciu dni 3,90 zł). Po odliczeniu podatków, zarobki Polaka "uszczupliły się" do 322 144 złotych

Zarobki Dawida Kubackiego w sezonie 2019/2020:.

MiejscowośćNagroda bez podatku (zł)Nagroda po odliczeniu podatku (zł)
Wisła (Polska)30 81027 729
Kuusamo (Finlandia)8 5807 293
Niżny Tagił (Rosja)23 01020 019
Klingenthal (Niemcy)36 27029 016
Engelberg (Szwajcaria)3 5102 282
Oberstdorf i Ga-Pa (Niemcy)46 80037 440
Innsbruck i Bischofshofen (Austria)70 20042 120
Premia za triumf w 68. TCS78 00046 800
Predazzo (Włochy)58 50045 045
Titisee-Neustadt (Niemcy)78 00062 400
Łącznie433 680322 144Kliknij tutaj i oglądaj online skoki narciarskie w Rasnovie

Komentarze (10):

 • Eugeniusz Badowski Zgłoś
  placi,bo ma z czego....ja nie mam,a place 18 procent...jest roznica?a swoja droga,przeciez to nie noblista....ciekawe jednak,czy w naszym wspanialym kraju wiecej jest ludzi ogladajacych
  Czytaj całość
  skoki,czy czytajacych noblistki?policzymy w zakopanem
  • Arek Kaczmarek Zgłoś
   Podatki się płaci.Nie traci.Z czyich pieniędzy utrzynywany jest PZN i budowa skoczni ?Oj podluczać to my umiemy ;-€
   • Poot Zgłoś
    SSzanowny Panie Redaktorze. Nie wiem skąd pan „wytrzasnął” dane o wysokości podatku ale podejrzewam, że po wypiciu dobrej kawy poniosła Pana fantazja wyczarował Pan te „procenty z
    Czytaj całość
    fusów wypitej kawy”. Otóż np. w Austrii czy Niemczech w ustawie o podatku dochodowym (EstG) jest rozdział, który informuje jak oblicza się podatek osobom z OGRANICZONYM obowiązkiem podatkowym. Dotyczy to np. jak w/w przypadku – sportowców czy np. artystów, którzy przyjeżdzają na jeden wieczór, jeden występ itd. Podatek oblicza się na podstawie tego co się FAKTYCZNIE zarobiło! Przykładowo Artysta przyjeżdża na dwudniowy występ. Musi ze „swoich pieniędzy opłacić: dojazd, hotel itd. Być może musiał zapłacić ubezpieczenie na podróż, bagażu itd. To się ODEJMUJE od zarobku jaki dostanie po czym wychodzi suma netto i od tej sumy oblicza się podatek dla fiskusa – być może również podatek rentowy (zależy od landu). Ponadto o czym wielu wyjeżdżających nie wie jest paragraf mówiący jak wyliczenie wpływa zameldowanie, które wiąże się z wysokością podatku. Ważne jest czy „podatnik zagraniczny” mieszkał do 182 dni czy ponad 182 dni. Na koniec informacja. Podatek w niemczech (tam gdzie odbył się ostatni konkurs) wynosi nie 20 a 30%. Z TYM, że wystarczy wypełnić jeden dokument i procent „spada” na 15%. Po wypełnieniu odpowiednich druków oprocentowanie wynosi 10-12%. Zyczę miłego dnia i kolejnych artykżłów ale nie tych „z fusów kawy”.
    Wszystkie komentarze (10)

    Komentarze (10)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL