Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kamil StochPAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Skoki. Puchar Świata Rasnov 2020. Kompromitacja organizatorów. Trzech Polaków w dziesiątce. Niemiec poza zasięgiem

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Druga seria piątkowego konkursu PŚ w Rasnovie zaczęła się od kompromitacji organizatorów. Zaskoczył ich śnieg. Potem już oglądaliśmy tylko rywalizację sportową. Znów na skoczni normalnej wygrał Karl Geiger. Najlepszy z Polaków Stoch był 6.

W drugiej kolejce emocje zaczęły się od razu, ale nie były one stricte sportowe. Rumuni po raz pierwszy w historii organizują konkursy Pucharu Świata i już mają za sobą pierwszą wpadkę. Organizatorów zaskoczył... intensywnie padający śnieg. Zdążył on na tyle zasypać tory lodowe, że finałową serię po skokach pięciu zawodników trzeba było przerwać i rozpocząć ją jeszcze raz! W gronie pięciu pechowców był m. in. Aleksander Zniszczoł.

Po krótkiej przerwie padać przestało, tory wyczyszczono i można było kontynuować rywalizację. Piątka skoczyła jeszcze raz, ale i tak większej roli w zawodów nie odegrała. Walka o wysokie miejsca zaczęła się od ósmego na półmetku Kamila Stocha.

W kwalifikacjach serca kibiców zadrżały, gdy trzykrotny mistrz olimpijski podparł swój skok. Dzień później, w pierwszej serii, przeżyli powtórkę tych emocji. Stoch znów miał dużo problemów przy lądowaniu. Tym razem nie podparł skoku na 98. metr, ale 53 punkty od sędziów za styl, to było za mało, żeby był w ścisłej czołówce na półmetku. 

ZOBACZ WIDEO: Rafał Kot krytycznie o szkoleniu młodych skoczków. "Przepaść sprzętowa jest ogromna. Nie ma zaplecza"


Po pierwszej serii zajmował ósme miejsce. W finale, już z lekkim wiatrem w plecy, wylądował na 95. metrze. Tym razem wykonał dobry telemark. Dostał znacznie wyższe noty i objął prowadzenie. Ostatecznie przesunął się w zawodach z ósmego na szóste miejsce i był najlepszym z Biało-Czerwonych. 

Po pierwszej serii lepszy od Stocha był Dawid Kubacki. Mistrz świata był nawet w grze o podium, bowiem do trzeciego na półmetku Stefana Krafta tracił zaledwie 2,1 punktu. 94,5 metra, jakie Kubacki uzyskał w finale, to było jednak za mało, żeby nawiązać walkę z najlepszymi. Ostatecznie nowotarżanin zajął ósmą lokatę. 

Żeby awansować z trzeciego na czwarte miejsce w Pucharze Świata, Kubacki musiał być w najlepszej trójce konkursu. Zajął ósmą pozycję, więc wciąż zajmuje czwartą lokatę w "generalce". Do trzeciego Ryoyu Kobayashiego, nieobecnego w Rasnovie, traci 28 punktów. Liderem cyklu wciąż jest Kraft. 40 punktów do Austriaka odrobił Geiger (klasyfikacja PŚ TUTAJ).

W piątek potwierdziły się przedkonkursowe typy. Faworytem zawodów był Karl Geiger i z tej roli wywiązał się w stu procentach. Prowadził już na półmetku po skoku na 100. metr. W finale powtórzył tą próbę. Znów to był najdłuższy skok w serii. Geiger odniósł zasłużone trzecie zwycięstwo w tym sezonie i trzecie na skoczni normalnej. Prawdziwy specjalista od takich obiektów. 

Niemcy mogli podwójnie świętować, bowiem drugie miejsce w piątek zajął Stephan Leyhe. Podopieczny Stefana Horngachera odparł atak w finale lidera Pucharu Świata. Kraft uzyskał 97,5 metra w pięknym stylu. Leyhe powtórzył tą odległość i także bardzo dobrze wylądował. Ostatecznie pokonał trzeciego w konkursie Austriaka o 0,2 punktu. 

9. miejsce zajął Piotr Żyła. Punkty zdobyli także 20. Jakub Wolny oraz 24. Aleksander Zniszczoł, który w powtórzonej próbie uzyskał 90 metrów. Po pierwszej serii odpadł ostatecznie 40. Klemens Murańka.

Warunki podczas konkursu były stabilne. Tylko na początku drugiej serii nagle zaczęło sypać, co kompletnie zaskoczyło organizatorów. Sam wiatr nie przekroczył 0,5 m/s. Był albo lekko pod narty albo lekko w plecy. 

Sobotni konkurs PŚ w Rasnovie rozpocznie się o 12:45 czasu polskiego. Kwalifikacje zaplanowano na 11:00. Transmisja w TVP 1, TVP Sport i na WP Pilot. 

Czytaj także: Niemcy zbliżają się do Austrii w Pucharze Narodów. Polska blisko Norwegii

Wyniki piątkowego konkursu PŚ w Rasnovie:

MiejsceZawodnikKrajOdległościNota
1.Karl GeigerNiemcy100/100270,3
2.Stephan LeyheNiemcy99/97,5264,7
3.Stefan KraftAustria98/97,5264,5
4.Peter PrevcSłowenia98,5/96258,2
5.Marius LindvikNorwegia98/96256,5
6.Kamil StochPolska98/95252,2
7.Philipp AschenwaldAustria97/95251,5
8.Dawid KubackiPolska98/94,5251,1
9.Piotr ŻyłaPolska95/95248,7
10.Pius PaschkeNiemcy94,5/94,5246,9
20.Jakub WolnyPolska91/90227,2
24.Aleksander ZniszczołPolska90/90224,5
40.Klemens MurańkaPolska87,5107,3

 

Karl Geiger wygra również sobotni konkurs PŚ w Rasnovie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (8):

Wszystkie komentarze (8)

Komentarze (8)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL