Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Apoloniusz Tajner i Adam Małysz PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Apoloniusz Tajner i Adam Małysz

Adam Małysz wyjaśnił, skąd wzięło się nieporozumienie z Apoloniuszem Tajnerem. "Rozmawiałem z prezesem"

Dawid Góra
Dawid Góra
Sprzeczne opinie, a potem dementi. To rzadkość w Polskim Związku Narciarskim. Szczególnie na linii Małysz - Tajner. Ale stało się. Były skoczek komentuje, jak doszło do nieporozumienia w kwestii pieniędzy w zasobach PZN.

Głośnym echem odbił się wywiad Małysza dla sport.tvp.pl. Dyrektor w PZN stwierdził, że związek nie posiada żadnych rezerwowych środków: - To sport wyczynowy, pieniądze wydaje się na bieżąco, aby zapewnić taki poziom jak do tej pory, my nie możemy z pewnych rzeczy rezygnować. Jeśli tak się stanie, to wrócimy do sytuacji z lat 80. i 90., gdy sport w Polsce prawie nie istniał.

Odpowiedź prezesa PZN pojawiła się szybko. Apoloniusz Tajner udzielił wywiadu portalowi interia.pl, w którym odniósł się do przytoczonych słów.

- Tutaj jednak muszę powiedzieć, że Adam nie jest do końca zorientowany w całościowych sprawach, dotyczących związku, ponieważ działa na wąskim odcinku skoków i kombinacji norweskiej. Dlatego to, co Adam uważa za pewnik, że mamy jakieś problemy, muszę zdementować - powiedział Tajner. - Ja czytałem te wypowiedzi Adama, których on ze mną nie konsultował. To są jego, powiedzmy, przemyślenia lub wiedza, ale jego w związku nie ma. On tych spraw po prostu nie zna. Mogę z tego miejsca uspokoić, że sytuacja na pewno nie wygląda źle.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Mistrz olimpijski jest strażakiem. Zbigniew Bródka opowiedział o pracy w czasach zarazy

Po przeczytaniu tej opinii Małysz zadzwonił do Tajnera, aby wszystko wyjaśnić.

- Stwierdził, że został trochę podpuszczony w tej kwestii. Nie do końca zrozumiał pytanie. Prezes od jakiegoś czasu prosi mnie, żebym brał pod uwagę sytuację, że pieniędzy może być mniej. Będzie rotacja, zwolnienia. Nie wziąłem tego z nieba. Ale to było zwykłe nieporozumienie, od razu rozmawiałem potem z prezesem na ten temat. Zawsze wszystko konsultujemy ze sobą - tłumaczy dla WP SportoweFakty Małysz.

I broni Tajnera przed zarzutami, że PZN bazuje wyłącznie na skokach. W rozmowach kibiców ta kwestia jest często podnoszona.

- Trzeba jednak zwrócić uwagę, że 30-40 proc. budżetu to pieniądze od sponsorów. A sponsorów przyciągają skoki. Nie można przeznaczyć w całości tych pieniędzy na konkurencje, które nie są w Polsce tak popularne i nie przynoszą ze sobą takich sponsorów, jak choćby skoki. Gdyby przynosiły, mogliby oni zostać tylko przy tych sportach. A teraz, żeby liczyć się na świecie, trzeba mieć pokaźne budżety. Trudno powiedzieć, jakie byłyby wyniki w skokach, gdyby trzeba było mocno obciąć budżet. Za wynikiem idzie pieniądz i rozbudowany sztab - wyjaśnia dyrektor w PZN.

Małysz dodaje, że i tak pewne fundusze są okrojone. Cały czas jednak funkcjonują na takim poziomie, żeby skoczkowie mogli osiągać sukcesy.

- Jestem wewnątrz tych grup i wiem, że bez środków ani rusz. Sugerowanie prezesowi, że dba tylko o jedną dyscyplinę jest krzywdzące - podkreśla były skoczek.

Niespodzianka w Niemczech. Heinz Kuttin trenerem kombinatorów norweskich >>
Sami polscy giganci sportu. Wynik 30/30 to jednak nie jest łatwizna >>

Komentarze (6):

 • Tadeusz Pochron Zgłoś
  Małysz na trenera kadryOdsunąć tych 2 pajacowTainerowi obciąć kase, za dużo zarabia a skoki padajaOgraniczyc wydatki pseldo dyrektorow
  • Ralph Kopcewicz Zgłoś
   Nic nowego Tajner trzyma lape na kasie,rzadzi i dzieli,niezly cwaniak,sport / dyscypliny zimowe w PL to margines....
   • Ablafaka Zgłoś
    Kowalczyk w biegach osiągnęła tyle samo co Małysz w skokach. Nie wykorzystano tego, nie promowano tego sportu w Polsce, PZN spał i śpi nadal. Pytanie, Tajner czy Małysz są na prawie
    Czytaj całość
    każdych zawodach PŚ w skokach narciarskich, czy Małysz jest też na każdych zawodach w kombinacji norweskiej? Czy Tajner jest na każdych zawodach w biegach narciarskich? Skupili się na jednej dyscyplinie. Była Kowalczyk, można było wykorzystać jej efekt do rozkręcenia tego sportu w Polsce, PZN jednak cały czas skupiał się na skokach, pomimo że biegi są popularne na świecie a skoki to taka regionalna dyscyplina sportowa. Tajner dał d&&y w sprawie biegów narciarskich. PZN nie promował tej dyscypliny sportowej a tym powinien się zająć. Zobaczmy ile mamy skoczni narciarskich a ile tras biegowych. To jest śmiech na sali. Wszelkie zarzuty w stronę Tajnera są słuszne, bo po prostu skupił się na jednej wiejskiej dyscyplinie sportowej (sam lubię skoki ale w skali świata skoki to takie wiejskie zawody w trakcie dożynek), olewając w tym samym momencie biegi narciarskie. Czy Tajner i jego PZN 10 lat temu promował biegi narciarskie tak samo jak skoki narciarskie? Nie, nie robił tego.
    Wszystkie komentarze (6)

    Komentarze (6)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL