WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Sportklub / Weber Cup

Europa kontra Ameryka, czyli prestiżowy Weber Cup

Jacek Żytnicki
Jacek Żytnicki
Licząca sobie już blisko dwie dekady rywalizacja dwóch kontynentów, która swój początek miała w 2000 roku w… Warszawie. W tym sezonie odbędzie się już po raz dziewiętnasty. Weber Cup od piątku do niedzieli na żywo wyłącznie w Sportklubie.

Weber Cup to stosunkowo krótka, jeśli chodzi o historię, ale ciesząca się dużym prestiżem impreza, która na trwałe zapisała się w bowlingowym kalendarzu. Turniej ten jest odpowiednikiem golfowego Ryder Cup, o wygraną rywalizują więc w nim drużyny złożone z najlepszych zawodników pochodzących z Europy i Stanów Zjednoczonych. Przez trzy dni walczą oni w spotkaniach singlowych, podwójnych oraz w rywalizacji drużynowej. Zwycięska ekipa oprócz okazałego trofeum otrzymuje 40 tysięcy funtów (po 10 dla każdego członka drużyny), przegrani muszą zadowolić się połową tej kwoty.

Pierwsza edycja Weber Cup miała miejsce w 2000 roku w… Warszawie. W stolicy Polski triumfowali wówczas Amerykanie (18:11), którzy także trzy kolejne odsłony rozstrzygali na swoją korzyść. Poza premierową edycją, wszystkie kolejne organizowane były na Wyspach Brytyjskich, najpierw w Dagenham i Sheffield, a później w Manchesterze (trzykrotnie) i Barnsley (jedenaście razy).
Ogólny bilans dotychczasowych imprez to 10:8 dla Europejczyków.

Zawodnicy ze Starego Kontynentu prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu zawdzięczają świetnej postawie w ostatnich latach, na swoją korzyść rozstrzygnęli bowiem pięć poprzednich edycji Weber Cup. Co ciekawe, tylko raz Amerykanie mieli w tym czasie realne szanse na końcowy triumf, w 2014 roku, kiedy to ogólnym rozrachunku przegrali 16:17. We wszystkich pozostałych przypadkach to Europejczycy nadawali ton wydarzeniom i zwyciężali relatywnie pewnie. W ubiegłym sezonie także nie zostawili rywalom złudzeń zwyciężając 19:12.

W tym roku w Arena MK w Milton Keynes prowadzona przez swojego kapitana, Dominica Barretta, ekipa z Europy celuje w kolejną wygraną. Anglikowi pomóc postarają się: jego rodak, Stuart Williams oraz reprezentanci Szwecji, Martin Larsen i Jesper Svensson. Dokładnie taki sam skład reprezentował też Stary Kontynent w ubiegłorocznej edycji imprezy w Barnsley. Amerykanie z kolei wystawiają w bój zupełnie odmienioną kadrę, w porównaniu z tą z ubiegłego sezonu obecny jest w niej tylko Kyle Troup. Oprócz niego w amerykańskiej drużynie wystąpią Chris Barnes (w roli kapitana), Tommy Jones i Anthony Simonsen, dla którego będzie to debiut w Weber Cup.

Plany transmisyjne Sportklubu z Weber Cup:
1. dzień / 15 czerwca, godz. 19.30 (na żywo)
2. dzień (sesja popołudniowa) / 16 czerwca, godz. 13.30
2. dzień (sesja wieczorna) / 16 czerwca, godz. 19.00
3. dzień (sesja popołudniowa) / 17 czerwca, godz. 13.30
3. dzień (sesja wieczorna) / 17 czerwca, godz. 19.00

ZOBACZ WIDEO: Space Soldiers bezkonkurencyjni w DreamHack Open Austin 2018

Kto zwycięży w tegorocznym Weber Cup?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL