Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Na zdjęciu Varsity Match Facebook / Na zdjęciu Varsity Match

Varsity Matches, czyli Oxford i Cambridge na start

Jacek Żytnicki
Jacek Żytnicki
Słynna, mająca swoje początki w 1872 roku rywalizacja rugbistów z Oxfordu i Cambridge. Tradycyjnie areną zmagań w Varsity Match będzie Twickenham Stadium, a po raz trzeci z rzędu kibice spotkanie zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zobaczą w Sportklubie.

Rywalizacja uniwersytetów z Oxfordu i Cambridge na całym świecie kojarzy się przede wszystkim z regatami wioślarskimi, które po raz pierwszy zorganizowano na Tamizie w 1829 roku. Niecałe pół wieku później miało miejsce pierwsze oficjalne spotkanie rugbistów obu uczelni. W premierowej grze górą był Oxford, co w późniejszych latach nie zawsze było normą. Dotychczas obie szkoły mierzyły się bowiem 136 razy, a częściej, bo 63-krotnie, z potyczek tych obronną ręką wychodziło Cambridge. 14 razy spotkanie było nierozstrzygnięte, a ostatni remis zanotowano w 2003 roku.

W ubiegłym sezonie w Varsity Match triumfowało Cambridge i była to dla tej uczelni druga z rzędu wygrana w tym prestiżowym meczu. Jednocześnie poprawiła ona mocno morale drużyny, od 2010 do 2016 roku to Oxford bowiem zawsze schodziło z murawy z podniesioną głową. Powody do dumy były tym większe, że była to najdłuższa zwycięska seria jednej z drużyn w trwającej blisko półtora wieku rywalizacji! Do Oxfordu należy też rekordowa wygrana – w 2014 roku pokonali oni przeciwników aż 43:6.

Przez blisko 150 lat Varsity Match nie odbyło się tylko podczas wojennych kampanii – w latach 1914-18 i 1939-44, choć akurat w tym drugim przypadku rywalizowano w serii nieoficjalnych meczów, które odbywały się zarówno w Cambridge, jak i w Oxfordzie. W przeszłości spotkania te często przesuwane były z powodu zbyt dużej mgły, a w 1981 roku – przy okazji setnego meczu – zawodnicy grali na boisku, na którym zalegało kilka centymetrów śniegu.
Przez ponad 100 lat o uczelniany prymat rywalizowały wyłącznie męskie drużyny, dopiero w 1988 roku rozegrany został pierwszy mecz kobiet. Do tej pory panie grał ze sobą trzydziestokrotnie, a bilans tych meczów jest korzystniejszy dla Oxfordu, który triumfował w dziewiętnastu przypadkach. W ubiegłym sezonie górą były jednak zawodniczki z Cambridge, które zapisały tym samym dwunaste zwycięstwo na swoim koncie. Od 2015 roku mecz kobiet rozgrywany jest na tej samej arenie, na której rywalizują mężczyźni – na Twickenham.

Plany transmisyjne Sportklubu z Varsity Matches:
Mecz kobiet / 6 grudnia, godz. 12.30 (na żywo)
Mecz mężczyzn / 6 grudnia, godz. 16.00 (na żywo)

Kto zwycięży w Varsity Matches w rywalizacji mężczyzn?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL