Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP / DPA

Brazylia czwarty raz wygrywa mistrzostwa świata. Maradona na dopingu!

Sebastian Gryziecki
Sebastian Gryziecki
Mistrzostwa świata w 1994 roku zostały zapamiętane z wielu względów. Pierwszy raz impreza została rozegrana w Stanach Zjednoczonych i przyciągnęła ogromne rzesze fanów! Pojawiły się też negatywne wydarzenia związane z Diego Maradoną.

To już 23 lata od pamiętnego finału pomiędzy Brazylią i Włochami. Tamten mecz nie obfitował w tak wielkie emocje jak cały turniej. Samo spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, a tytuł, czwarty w historii, zawodnicy z Brazylii wywalczyli dopiero w rzutach karnych. Turniej pod wieloma względami okazał się historyczny. Roger Milla grający w reprezentacji Kamerunu, podczas turnieju miał 42 lata. Starszy zawodnik pojawił się dopiero podczas mundialu w 2014 roku (Faryd Mondragon).

Kolejnym rekordzistą został Oleg Salanke z reprezentacji Rosji, który jako pierwszy zawodnik strzelił 5 goli w jednym meczu. Jak się okazało został on później wspólnie z Christo Stoiczkowem  królem strzelców. Sporym zaskoczeniem okazali się Szwedzi, którzy dość niespodziewanie zdobyli brązowy medal rozbijając w ostatnim spotkaniu Bułgarów 4:0! Mimo to największym wygranym a za razem wielką gwiazdą mistrzostw został Romario. Poprowadził Brazylię do zwycięstwa, dodatkowo zostając najlepszym zawodnikiem turnieju.

Niestety z turniejem związane są również dramatyczne wydarzenia. Po turnieju zamordowany przez fanatycznego kibica, został reprezentant Kolumbii, Andres Escobar. Obrońca został zastrzelony w odwecie za samobójczą bramkę którą strzelił w spotkaniu ze Stanami Zjednoczonymi. Największym antybohaterem został jednak Diego Maradona. Gwiazdor reprezentacji Argentyny został złapany na dopingu, co doprowadziło do ogromnego skandalu.

na Facebooku.

Komentarze (1):

 • kondekpl Zgłoś
  Kto to jest Oleg Salanke??? Gosc nazywa sie SALENKO! Kogo oni zatrudniaja w tym zalosnym portalu? Czy ktos czytal te wypociny przed opublikowaniem? Czy ktos to weryfikuje? Czy tak wyglada
  Czytaj całość
  profesjonalne dziennikarstwo wg SF? Ja dziękuję za takie informacje

  Komentarze (1)

  PRZEJDŹ NA WP.PL