WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Aleksandra Socha obecnie reprezentuje kadrę USA.

Aleksandra Socha zmieniła barwy. Teraz szablistka nazywa się Shelton i reprezentuje USA

Michał Jankowski
Michał Jankowski
Aleksandra Socha, obecnie występująca jako Aleksandra Shelton, nie będzie już reprezentowała Polski w szermierce. Kilka dni temu zadebiutowała w barwach USA.

Podczas zawodów szermierki w Salt Lake City, które odbyły się 25 stycznia, Aleksandra Shelton po raz pierwszy reprezentowała USA. Choć zajęła dopiero 25. miejsce, miała powody do radości. Spełniło się jej jedno z marzeń.

Dojrzała Ewa Swoboda. Kolejny sukces sprinterki

Wcześniej występowała dla Polski jako Aleksandra Socha. Radziła sobie znakomicie i była najbardziej utytułowaną polską szablistką. Czterokrotnie występowała na igrzyskach olimpijskich. Zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w 2003 roku. W 2004 i 2008 roku wywalczyła złoto na mistrzostwach Europy. Do tego ma również dwa srebrne i trzy brązowe medale z ME.

Decyzja o zmianie barw narodowych przez Shelton została podjęta z powodów osobistych. 37-latka ponownie wyszła za mąż i przeprowadziła się na stałe do Stanów Zjednoczonych.

ZOBACZ WIDEO Andrzej Strejlau zachwycony Piątkiem. "Pokazuje jak powinien grać środkowy napastnik!"

Reprezentowanie barw USA nie było jednak łatwe. W szermierce obowiązuje trzyletnia karencja po zmianie barw narodowych. Shelton zwróciła się do Polskiego Związku Szermierczego z prośbą o jej skrócenie. Zgoda zostałaby wydana jedynie w przypadku opłacenia przez amerykańską stronę ekwiwalentu w wysokości ponad 40 tysięcy euro. Amerykanie nie chcieli jednak zapłacić.

Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie i Shelton wróciła do rywalizacji w Salt Lake City. Teraz jej celem jest udział w igrzyskach olimpijskich, które w 2020 roku odbędą się w Tokio.

Witold Bańka: W maju będzie znana decyzja. WADA jest w sporym kryzysie

Czy Aleksandra Shelton pojedzie na igrzyska olimpijskie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (14):

    Pokaż więcej komentarzy (11)
    PRZEJDŹ NA WP.PL