Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Radość Aleksandry Shelton (kiedyś Sochy) podczas zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City Zawodniczka wystąpiła już w barwach USAGetty Images / Devin Manky / Radość Aleksandry Shelton (kiedyś Sochy) podczas zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City. Zawodniczka wystąpiła już w barwach USA.

Prawnicy Caster Semenyi pomagają polskiej zawodniczce. W walce z działaczami

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Carlos Sayao i James Bunting stoczyli ciężką bitwę o to, czy południowoafrykańska biegaczka może startować z kobietami. Teraz mają umożliwić Aleksandrze Shelton start w igrzyskach w Tokio.

Jak udało nam się dowiedzieć, Aleksandra Socha (a właściwie teraz Shelton) postawiła na potężne działa wobec Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który nie wyraził zgody na skrócenie karencji po zmianie barw narodowych (Polka chce reprezentować USA). 4-krotna uczestniczka igrzysk olimpijskich zatrudniła dwóch znanych prawników: Carlosa Sayao i Jamesa Buntinga. Tych samych, którzy reprezentowali Caster Semenyę przed szwajcarskim Trybunałem Arbitrażowym (CAS).

Przypomnijmy, że Polka chce wystąpić w Tokio 2020, ale w barwach Stanów Zjednoczonych. Ma podwójne obywatelstwo (wyszła za mąż za amerykańskiego żołnierza - Bradleya Sheltona), potrzebuje zgody PKOl, która skróciłaby standardową trzyletnią karencję. Polscy działacze we wrześniu 2019 postanowili odmówić (więcej szczegółów przeczytasz TUTAJ >>). 

Jak czytamy w oświadczeniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, brak zgody jest efektem wywiadów zawodniczki, która oskarżyła Polski Związek Szermierczy m.in. o dyskryminację. Socha mówiła o tym na przykład w rozmowie z WP SportoweFakty przed rokiem (cały wywiad przeczytasz TUTAJ).

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: miało być efektownie, wyszedł fatalny kiks z rzutu karnego


Kiedy wydawało się, że decyzja PKOl zablokuje zawodniczce możliwość występu podczas igrzysk, Socha zwróciła się z prośbą o pomoc do prawników. I to właśnie Sayao z Buntingiem przygotowali odpowiednie dokumenty, które złożyli w szwajcarskim Trybunale Arbitrażowym.

To najwyższe ciało odwoławcze w światowym sporcie. To samo, które wkrótce ma zdecydować, czy rosyjscy sportowcy (na których WADA nałożyła sankcje) będą mogli pojechać do Tokio.

Wedle naszej wiedzy Socha nie domaga się zadośćuczynienia finansowego, a chce po prostu wystartować w igrzyskach. W tym miejscu warto podkreślić, że wygrana przed CAS będzie skutkować pokryciem kosztów finansowych procesu przez przegraną stronę. 

Jak poinformował nas mąż Sochy, nadal nie jest znany oficjalny termin rozprawy przed CAS. To o tyle ważne, że do igrzysk pozostało już zaledwie pięć miesięcy. A już za kilka tygodni - w kwietniu 2020 - zapadną ostateczne decyzje, które z amerykańskich zawodniczek pojadą do Tokio.

Sayao to były pływak (startował w barwach Kanady m.in. podczas mistrzostw świata). Wielokrotnie reprezentował strony przed CAS. Poza wspomnianą sprawą Semenyi, pracował również dla innej lekkoatletki z podniesionym poziomem testosteronu (Dutee Chand), ale także bronił Światową Agencję Antydopingową w sprawie odwołania się trzech rosyjskich kolarzy od zakazu występu podczas IO.

Bunting również ma spore doświadczenie w sprawach sportowych. Reprezentował m.in. Tysona Fury'ego - nowego mistrza świata federacji WBC - kiedy ten został oskarżony przez Brytyjską Agencję Antydopingową o stosowanie zakazanych środków. Walczył również o odszkodowanie dla reprezentacji kanadyjskich piłkarek w sporze z krajową federacją.Czy Aleksandra Shelton (Socha) wystąpi na swoich piątych igrzyskach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (8):

Wszystkie komentarze (8)

Komentarze (8)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL