Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Novak Djoković chce wziąć rewanż za porażkę w fazie grupowej

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Roger Federer okazał się lepszy od Novaka Djokovicia w fazie grupowej londyńskich Finałów ATP World Tour, ale w niedzielę obaj panowie znów zmierzą się ze sobą, tym razem w pojedynku o tytuł.

Po raz 16. w historii Masters dwóch tych samych tenisistów zmierzy się ze sobą w fazie grupowej i wielkim finale. Pierwszy raz taka sytuacja miała miejsce w 1976 roku, kiedy dwukrotnie zagrali ze sobą Wojciech Fibak i Manuel Orantes. Polak był lepszy w fazie grupowej, ale po tytuł po pięciosetowym boju sięgnął ostatecznie Hiszpan.

W swoich dotychczasowych występach w Masters Roger Federer musiał dwukrotnie mierzyć się z tym samym zawodnikiem w jednym turnieju cztery razy. W 2003 roku Szwajcar był lepszy w fazie grupowej i finale od Andre Agassiego. Podobnie było w 12 miesięcy później, kiedy jego rywalem był Lleyton Hewitt.

Tak samo, jak w latach 2003-2004, mogło być w sezonie 2005, ale inne plany miał David Nalbandian. Argentyńczyk przegrał w fazie grupowej z Federerem, ale był górą w niesamowitym pięciosetowym pojedynku finałowym. W 2011 roku Szwajcar dwukrotnie zagrał z Jo-Wilfriedem Tsongą i pokonał Francuza w obu przypadkach.

W przypadku Novaka Djokovicia taka sytuacja miała miejsce wcześniej tylko raz. W 2008 roku, kiedy turniej Masters był rozgrywany w Szanghaju, Serb pokonał najpierw Nikołaja Dawidienkę w fazie grupowej, po czym okazał się także lepszy od Rosjanina w pojedynku o mistrzowskie trofeum.

Na 15 turniejów Masters, w których doszło do dwóch pojedynków z udziałem tych samych zawodników, aż ośmiokrotnie zdarzyło się, aby tenisista pokonany w fazie grupowej sięgnął później po tytuł. Trzykrotnie dokonał tego Pete Sampras.

RokTriumfator MastersPrzeciwnik w finaleZwycięzca w fazie grupowej
1976Manuel OrantesWojciech FibakWojciech Fibak
1978John McEnroeArthur AsheJohn McEnroe
1981Ivan LendlVitas GerulaitisIvan Lendl
1989Stefan EdbergBoris BeckerBoris Becker
1990Andre AgassiStefan EdbergStefan Edberg
1994Pete SamprasBoris BeckerBoris Becker
1996Pete SamprasBoris BeckerBoris Becker
1999Pete SamprasAndre AgassiAndre Agassi
2000Gustavo KuertenAndre AgassiAndre Agassi
2001Lleyton HewittSébastien GrosjeanLleyton Hewitt
2003Roger FedererAndre AgassiRoger Federer
2004Roger FedererLleyton HewittRoger Federer
2005David NalbandianRoger FedererRoger Federer
2008Novak DjokovićNikołaj DawidienkoNovak Djoković
2011Roger FedererJo-Wilfried TsongaRoger Federer

na Facebooku.

Komentarze (2):

Komentarze (2)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL