WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / YOAN VALAT

Nole Slam! Novak Djoković ósmym tenisistą w historii, który wygrał wszystkie turnieje wielkoszlemowe

Marcin Motyka
Marcin Motyka
Novak Djoković wygrał Roland Garros 2016. Tym samym Serb został ósmym tenisistą w historii ze skompletowanym Karierowym Wielkim Szlemem. Dodatkowo belgradczyk jako trzeci w dziejach wygrał cztery kolejne imprezy Wielkiego Szlema.

Drogę ku napisaniu historii Novak Djoković rozpoczął w 2008 roku, kiedy wygrał Australian Open i zdobył debiutancki w karierze wielkoszlemowy tytuł. Po pierwsze triumfy w Wimbledonie i US Open sięgnął w 2011 roku.

Aby skompletować Karierowego Wielkiego Szlema, Djoković potrzebował więc tylko triumfu w Rolandzie Garrosie. Po 11. nieudanych próbach w końcu tego dokonał. Serb wygrał tegoroczną edycję paryskiego turnieju, w finale pokonując 3:6, 6:1, 6:2, 6:4 Andy'ego Murraya.

Dzięki temu Serb został ósmym tenisistą w historii, który ma w dorobku przynajmniej po jednym zwycięstwie w każdym turnieju wielkoszlemowym. Przed nim dokonali tego Andre Agassi, Don BudgeRoy Emerson, Roger Federer, Rafael Nadal, Rod Laver i Fred Perry.

ZOBACZ WIDEO Andrzej Niemczyk o swojej autobiografii: Nie można pisać tylko o fajnych rzeczach (Źródło TVP)

Tenisiści, którzy zdobyli Karierowego Wielkiego Szlema:

TenisistaLiczba lat potrzebnych do zdobycia Karierowego Wielkiego Szlema
Andre Agassi (USA)7 lat (od Wimbledonu 1992 do Rolanda Garrosa 1999)
Novak Djoković (Serbia)8 lat (od Australian Open 2008 do Rolanda Garrosa 2016)
Don Budge (USA)1 rok (od Wimbledonu 1937 do Rolanda Garrosa 1938)
Roy Emerson (Australia)3 lata (od Australian Open 1961 do Wimbledonu 1964)
Roger Federer (Szwajcaria)6 lat (od Wimbledonu 2003 do Rolanda Garrosa 2009)
Rod Laver (Australia)2 lata (od Australian Open 1960 do US Open 1962)
Rafael Nadal (Hiszpania)5 lat (od Rolanda Garrosa 2005 do US Open 2010)
Fred Perry (Wielka Brytania)2 lata (od US Open 1933 do Rolanda Garrosa 1935)


Ale to nie jedyne wiekopomne osiągnięcie, jakie Djoković wywalczył w niedzielę. Roland Garros 2016 to dla Serba czwarty z rzędu wygrany turniej wielkoszlemowy (w 2015 roku wygrał Wimbledon i US Open, w 2016 zdobył już mistrzostwo Australian Open). Tym samym zdobył tzw. Nieklasyczny Wielki Szlem, czyli wygrał cztery kolejne zawody wielkoszlemowe, ale nie w jednym sezonie.

W dziejach tenisa takim wyczynem mogą się pochwalić się również Don Budge i Rod Laver. Tyle że w przeciwieństwie do Serba, Brytyjczyk i Australijczyk zdobyli Klasycznego Wielkiego Szlema, a więc w jednym roku wygrali wszystkie wszystkie turnieje wielkoszlemowe. Budge dokonał tego w 1938 roku, a Laver w 1962 i 1969.

Djoković może wyrównać te osiągnięcia, jeżeli w tym sezonie zwycięży jeszcze w Wimbledonie i US Open. A jako że 2016 to rok igrzysk olimpijskich, Serb może także zdobyć Złotego Wielkiego Szlema, a więc triumfować we wszystkich turniejach wielkoszlemowych oraz zdobyć złoty medal igrzysk olimpijskich. W dziejach tenisa nikt nie dokonał tego spektakularnego wyczynu.

Czy Novak Djoković zdobędzie Złotego Wielkiego Szlema?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (3):

    PRZEJDŹ NA WP.PL