Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / CLAUDIO ONORATI

Roland Garros: Ocalona Elina Switolina zagra z Simoną Halep o półfinał

Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek
Ukrainka Elina Switolina pokonała 4:6, 6:3, 7:5 Chorwatkę Petrę Martić i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa.

Petra Martić (WTA 290) przez prawie 10 miesięcy pauzowała z powodu kontuzji pleców. Wróciła w kwietniu, a teraz była o krok od awansu do ćwierćfinału Rolanda Garrosa. Elina Switolina (WTA 6) w tym roku zdobyła cztery tytuły, z czego dwa na kortach ziemnych (Stambuł, Rzym). W poniedziałek została poddana ogromnej próbie. Ukrainka wróciła z 2:5, 0-30 w III secie (zdobyła 20 z ostatnich 24 punktów) i zakończyła marsz Chorwatki, która w przyszły poniedziałek awansuje w rankingu w okolice 130. miejsca.

W trwającym dwie godziny i pięć minut meczu było 11 przełamań, z czego sześć na korzyść Switoliny. Ukrainka posłała 32 kończące uderzenia przy 40 niewymuszonych błędach. Martić miała 23 piłki wygrane bezpośrednio i 35 pomyłek. Chorwatka wyrównała swój najlepszy rezultat z Rolanda Garrosa 2012.

Żadnych kłopotów nie miała Simona Halep (WTA 4), która rozbiła 6:1, 6:1 Carlę Suarez (WTA 23). Rumunka w czterech meczach straciła łącznie 19 gemów. W 2014 roku doszła ona w Paryżu do jedynego do tej pory wielkoszlemowego finału. Hiszpanka pozostanie z dwoma ćwierćfinałami Rolanda Garrosa (2008, 2014). Tę fazę osiągnęła również w Australian Open 2009 i 2016 oraz w US Open 2013.

W gemie otwierającym mecz Halep obroniła pierwszego break pointa kombinacją forhendu i bekhendu, a przy drugim błąd popełniła Suarez. Po chwili Rumunka była górą w grze na krótkie krosy i zaliczyła przełamanie na 2:0. Hiszpanka próbowała odgryzać się swoim firmowym bekhendem, ale jej krosy były za krótkie na znakomicie dysponowaną Halep. Rumunka grała agresywnie, zmieniała kierunki, a tenisistka z Barcelony prawie cały czas była w defensywie.

ZOBACZ WIDEO Radosław Majdan i Dariusz Tuzimek komentują mistrzostwo Polski Legii Warszawa

Suarez nie radziła sobie w długich wymianach. Za mało było w jej wykonaniu prób zmiany rytmu (nieliczne slajsy). Niemal bezbłędna Halep bardzo dobrze czytała grę Hiszpanki i nie dał się na nic nabrać. Kros forhendowy dał finalistce Rolanda Garrosa 2014 przełamanie na 4:0. Rumunka ani na moment nie odpuściła. Wynik seta na 6:1 ustaliła minięciem bekhendowym po krosie.

Genialna kontra przyniosła Halep przełamanie na 1:0 w II secie. W drugim gemie Rumunce przytrafił się mały kryzys. Prowadziła w nim 40-0, ale oddała podanie wyrzucając bekhend. Suarez jednak cały czas grała jednostajnie i za krótko, więc nie mogło być w tym meczu zwrotu akcji. Spokojna i konsekwentna Rumunka prezentowała swoją wszechstronność, wykorzystując geometrię całego kortu, zagrywając piłki wysokie i niskie, po krosie i po linii, krótkie i głębokie. Rumunka uzyskała trzy przełamania. Piękny stop wolej dał jej meczbola w siódmym gemie. Spotkanie dobiegło końca, gdy Suarez wpakowała w siatkę forhend.

W trwającym równo godzinę meczu Halep obroniła pięć z sześciu break pointów, a sama wykorzystała sześć z siedmiu szans na przełamanie. Rumunce zanotowano 19 kończących uderzeń i 20 niewymuszonych błędów. Suarez miała pięć piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek. Tenisistka z Konstancy podwyższyła na 7-5 bilans meczów z Hiszpanką. Było to ich drugie spotkanie na paryskiej mączce. W 2013 roku w I rundzie Halep przegrała w trzech setach.

Pokonując Martić Switolina wyrównała swój najlepszy wielkoszlemowy rezultat z Rolanda Garrosa 2015. O półfinał zagra z Halep, z którą niedawno wygrała w finale turnieju w Rzymie. Bilans ich wszystkich meczów to 2-1 dla Rumunki.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w singlu kobiet 13,5 mln euro
poniedziałek, 5 czerwca

IV runda gry pojedynczej:

Simona Halep (Rumunia, 3) - Carla Suarez (Hiszpania, 21) 6:1, 6:1
Elina Switolina (Ukraina, 5) - Petra Martić (Chorwacja, Q) 4:6, 6:3, 7:5

Program i wyniki turnieju kobiet

Kto awansuje do półfinału Rolanda Garrosa 2017?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (6):

 • Golan Zgłoś
  Eh... Martic miałaś 5-2 i 30-0 -.-'
  • Teofi Zgłoś
   O matko ona idzie siłą rozpędu po Rzymie jak tak zagra kolejny mecz to zostanie zmieciona.
   • Pao Zgłoś
    Brawo Elina, niezła z Ciebie Remontalina ostatnio ;) Carlos dziś Simony niczym nie zaskoczył, no niczym ale trzeba przyznać że Halep pokazuje moc, ważne piłki rozgrywa po mistrzowsku
    Czytaj całość
    jak przyszła mistrzyni RG! Simona, tylko nie bij tak mocno Eliny w qf, bo chcemy mieć jakiś mecz! Oby był dobry i wyrownany jak w Rzymie! A jeśli Elina zagra świetnie na miarę swoich możliwości, nie jest spisana na straty.
    Wszystkie komentarze (6)

    Komentarze (6)

    PRZEJDŹ NA WP.PL