Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Roger Federer Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: Roger Federer

ATP Szanghaj: Roger Federer tym razem nie stracił seta. W półfinale czeka Borna Corić

Rafał Smoliński
Roger Federer wygrał pierwszy w tym roku mecz bez straty seta na kortach twardych w Szanghaju. Szwajcar pokonał Keia Nishikoriego i w sobotnim półfinale zawodów ATP World Tour Masters 1000 spotka się z Borną Coriciem.

Zwycięstwo bez straty seta nie oznacza, że Roger Federer miał w piątek łatwą przeprawę. Zaczęło się od szybkiego prowadzenia Szwajcara, ale Kei Nishikori odrobił część strat. Japończyk nie zdołał jednak doprowadzić do wyrównania w partii otwarcia i to broniący tytułu tenisista z Bazylei zamknął premierową odsłonę wynikiem 6:4.

W drugim secie powtórzyła się z sytuacja z dwóch poprzednich meczów Helweta. Federer miał przewagę przełamania, ale pozwolił Japończykowi wyrównać na po 3. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni grał coraz lepiej. Świetnie returnował i bardzo dobrze radził sobie w wymianach. O losach tej części meczu zadecydował tie break. W nim było już 4-1 dla Nishikoriego, ale po dwóch asach serwisowych i wygrywających forhendach po linii na prowadzenie wysunął się Szwajcar. On też zakończył pojedynek rezultatem 6:4, 7:6(4).

Najwyżej rozstawiony uczestnik Shanghai Rolex Masters 2018 zanotował 43 wygrywające uderzenia i 35 błędów własnych. Nishikori skończył 27 piłek i miał 24 pomyłki. Spotkanie stało na naprawdę wysokim poziomie, jednak w półfinale zameldował się Federer. Poprawił on bilans gier z Japończykiem na 6-2 i w sobotę skrzyżuje rakiety z Borną Coriciem, z którym przegrał w tym roku w finale imprezy w Halle. Szwajcar wygrał dwa z trzech wcześniejszych meczów z Chorwatem.

Corić dostał się do półfinału po zwycięstwie 7:5, 6:4 nad Matthew Ebdenem. W pierwszym secie odrobił stratę przełamania i zadał decydujący cios w 11. gemie. Z kolei w drugiej partii było już 4:1 dla Chorwata, a do tego Australijczyk miał problem z prawym barkiem. Mimo tego tenisista z Perth poderwał się jeszcze do walki i zdołał odrobić stratę jednego breaka. Jego rywal nie dał sobie jednak wyrwać wygranej. Faworyt posłał 20 wygrywających uderzeń i popełnił 16 niewymuszonych błędów. Zawodnik z Antypodów skończył mecz na niewielkim minusie (28 winnerów i 29 pomyłek).

Rozstawiony z 13. numerem Corić pozbawił Ebdena miejsca w premierowym półfinale imprezy ATP World Tour Masters 1000. Chorwat po raz drugi w karierze znalazł się w najlepszej czwórce zawodów tej rangi. W marcu dotarł do tej fazy na kortach twardych w Indian Wells, gdzie przegrał po trzysetowym boju z Federerem.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)