WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Andrzej Duda i Agnieszka Radwańska

Agnieszka Radwańska odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę

Dawid Borek
Dawid Borek
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Agnieszkę Radwańską Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się w piątkowe południe w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

14 listopada najwybitniejsza polska tenisistka ogłosiła, że z powodu problemów zdrowotnych zdecydowała się na zakończenie zawodowej kariery. "W trosce o swoje zdrowie, z pełną świadomością obciążenia, jakie niesie rywalizacja na tak wysokim poziomie, nie jestem już w stanie zmobilizować swojego organizmu do jeszcze większej eksploatacji" - pisała Agnieszka Radwańska w oświadczeniu.

Tenisistce za jej owocną karierę dziękował cały świat: znani sportowcy, koledzy i koleżanki z kortu, za pośrednictwem Twittera podziękował też prezydent rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. "Agnieszka Radwańska ogłosiła zakończenie sportowej kariery. Szanowna Pani Agnieszko! Dziękujemy za wszystkie sukcesy i wspaniałe promowanie Polski na światowych kortach! Życzymy powodzenia we wszelkich nowych planach i działaniach!" - komentował Duda.

W piątkowe południe prezydent RP odznaczył Radwańską Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. To nagroda za całokształt kariery. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie pojawili się m.in. najbliższe osoby tenisistki i minister sportu Witold Bańka.

- Pani Agnieszko, przeszła pani do historii polskiego i światowego tenisa. Ale nie dwa miesiące temu, gdy zakończyła pani swoją zawodową karierę jako jedna z najbardziej, znanych, rozpoznawalnych i utytułowanych tenisistek, ale w 2005 roku, gdy wygrała pani juniorski Wimbledon, zdobywając dla Polski ten wtedy niebywały tytuł. Od tamtego czasu obserwowaliśmy pani karierę, cieszyliśmy się i kibicowaliśmy, ale przede wszystkim byliśmy dumni z pani pięknie rozwijającej się kariery i ogromnych sukcesów w świecie światowego tenisa - powiedział Andrzej Duda.

- Jeszcze raz bardzo dziękuję za te wspaniałe chwile, które dzięki pani przeżyliśmy, za dumę, którą czuliśmy w sercach, dziękuję też za rozsławianie polskiego tenisa na świecie i za to, że była i jest pani przykładem dla wielu młodych ludzi, którzy biegają po kortach i być może pójdą w pani ślady - dodał prezydent RP.

- Jestem naprawdę wzruszona. Czuję się bardzo doceniona. Takie odznaczenie to dla mnie zaszczyt. To nie koniec kariery. To kolejny etap w życiu. Jeszcze wiele przede mną. Będę starać się nadal reprezentować Polskę tak, jak tylko potrafię - skomentowała Radwańska.

fot. PAP/Leszek Szymańskifot. PAP/Leszek Szymański
Dla Radwańskiej to trzecie odznaczenie państwowe. W 2013 roku za osiągnięcia sportowe, działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Wyróżniona została również przyznawaną przez ministra spraw zagranicznych Odznaką Honorową "Bene Merito". Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski to najwyższe odznaczenie dla Radwańskiej.

Radwańska w swojej zawodowej karierze wygrała 20 zawodów głównego cyklu. Krakowianka była wiceliderką rankingu WTA. Do jej największych sukcesów zaliczany jest triumf w Mistrzostwach WTA 2015 oraz finał Wimbledonu 2012.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: tak wygląda rywalka Karoliny Kowalkiewicz. Wow!

na Facebooku.

Komentarze (12):

    Pokaż więcej komentarzy (9)
    PRZEJDŹ NA WP.PL