Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Jerzy Janowicz i Agnieszka Radwańska wygrali Puchar Hopmana w 2015 rokuGetty Images / Will Russell / Na zdjęciu: Jerzy Janowicz i Agnieszka Radwańska wygrali Puchar Hopmana w 2015 roku

Koniec Pucharu Hopmana w Perth. ITF szuka nowej lokalizacji

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Międzynarodowa Federacja Tenisowa i Tennis Australia poinformowały w czwartek, że Puchar Hopmana nie będzie już rozgrywany w Perth. ITF chce zachować turniej i szuka dla niego nowej lokalizacji.

Decyzja nie jest zaskoczeniem. Australijskie media już wiele miesięcy temu informowały, że Tennis Australia jest zainteresowana organizacją Pucharu ATP (ATP Cup), czyli rozgrywek drużynowych, które zostaną zainaugurowane w styczniu 2020 roku. Z tego względu zamierzano cofnąć fundusze na odbywający się od 30 lat w Perth Puchar Hopmana.

Władze stanu Australia Zachodnia były zainteresowane organizacją jednego z trzech turniejów w ramach Pucharu ATP, ponieważ chciały, aby gwiazdy tenisa mogły dalej występować na RAC Arena. W czwartek ostatecznie ogłoszono, że nowe rozgrywki będą się odbywać w Perth, Brisbane i Sydney. Wezmą w nich udział 24 drużyny, a w puli nagród będzie 15 mln dolarów. Oprócz nagród pieniężnych będzie także do zdobycia 750 punktów do rankingu ATP.

- Puchar ATP rozpocznie sezon tenisa dla mężczyzn. To będzie ich turniej, który wiele dla nich znaczy i popierają go w 100 proc. - powiedział Craig Tiley z Tennis Australia, cytowany przez stronę rozgrywek ATP. - Z 750 punktami rankingowymi i 15 milionami dolarów w puli nagród, a także zaszczytem, że wspólnie z kolegami z drużyny reprezentuje się swój kraj, wiemy, że będzie to spektakularne i znaczące wydarzenie dla zawodników - dodał.

ZOBACZ WIDEO "Podsumowanie tygodnia". Wszystko kręciło się wokół kadry. Oceniamy początek el. ME 2020

Organizacja Pucharu ATP wiąże się ze zmianami, które zostały wprowadzone w kalendarzu rozgrywek na sezon 2020. Już wcześniej ogłoszono, że zostanie zmniejszona liczba turniejów rozgrywanych w pierwszym tygodniu roku. Obok Pucharu ATP odbędzie się jeszcze tylko impreza w katarskiej Dosze. Zawody w indyjskim Pune zostaną przeniesione na piąty tydzień, zaraz po Australian Open. Po 12 latach powróci turniej w Adelajdzie, który będzie ostatnim sprawdzianem przed wielkoszlemowymi zawodami w Melbourne (więcej o tym pisaliśmy tutaj).

Co dalej z Pucharem Hopmana? - Rozmawiamy z potencjalnymi partnerami i zdecydujemy, kiedy i gdzie będzie on rozgrywany. Chcemy zachować Puchar Hopmana i nie możemy się doczekać kolejnych udanych edycji tego wyjątkowego wydarzenia - powiedział prezes Międzynarodowej Federacji Tenisowej, David Haggerty.

Puchar Hopmana ma bogatą tradycję. W styczniu 2019 roku mistrzami w Perth zostali Szwajcarzy Belinda Bencić i Roger Federer, którzy teraz nie ukrywają żalu, że zawody nie będą już rozgrywane w Australii. Z kolei w sezonie 2015 najlepsi byli tutaj Polacy Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz. Teraz organizatorom nie będzie łatwo wybrać odpowiedniego terminu, który zachęci największe gwiazdy kobiecego i męskiego tenisa do rywalizacji w nieoficjalnych mistrzostwach świata drużyn mieszanych.

Zobacz także:
Świetna pierwsza część sezonu Huberta Hurkacza
Agnieszka Radwańska i Karolina Woźniacka nagrały piosenkę

Gdzie powinien być rozgrywany Puchar Hopmana?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL