Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Roger FedererGetty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Roger Federer

ATP Madryt: zwycięski powrót Rogera Federera na mączkę. Stracony set Dominika Thiema

Roger Federer pokonał Richarda Gasqueta i awansował do III rundy turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Madrycie. Reilly Opelka wygrał seta z Dominikiem Thiemem, ale w trzeciej partii Amerykanin skreczował.

W Madrycie Roger Federer (ATP 3) wraca na korty ziemne. To jego pierwszy występ na tej nawierzchni od maja 2016 roku, gdy doszedł do III rundy w Rzymie. We wtorkowy wieczór Szwajcar w 52 minuty wygrał 6:2, 6:3 z Richardem Gasquetem (ATP 39). Zdobywca 20 wielkoszlemowych tytułów podwyższył na 18-2 bilans meczów z Francuzem.

Federer zaserwował siedem asów i zdobył 21 z 27 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Szwajcar nie musiał bronić żadnego break pointa, a sam wykorzystał wszystkie trzy szanse na przełamanie. Naliczono mu 28 kończących uderzeń i 20 niewymuszonych błędów. Gasquet miał 10 piłek wygranych bezpośrednio i 12 pomyłek. Było to ich drugie spotkanie w Madrycie. W 2012 roku Federer również oddał Francuzowi pięć gemów. Kolejnym rywalem trzykrotnego mistrza madryckiej imprezy (2006 na korcie twardym, 2009 i 2012 na mączce) będzie Gael Monfils lub Marton Fucsovics.

Gasquet zanotował pierwszy start w 2019 roku. W styczniu Francuz przeszedł operację pachwiny. W stolicy Hiszpanii były siódmy tenisista globu w I rundzie odprawił Alejandro Davidovicha Fokinę. W Madrycie Federer rozgrywa pierwszy turniej od marca, gdy w Miami zdobył 28. tytuł rangi Masters 1000.

W I rundzie John Millman (ATP 48) zwyciężył 7:6(5), 7:6(5) Steve'a Johnsona (ATP 59). W pierwszym secie przełamań nie było, a w drugim Australijczyk wrócił z 2:4, a w tie breaku od 1-5 zdobył sześć punktów z rzędu. W trwającym dwie godziny i trzy minuty posłał sześć asów i zdobył 36 z 44 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Wykorzystał tylko dwa z trzech break pointów. W trzech wcześniejszych spotkaniach tych tenisistów lepszy był Amerykanin. Po raz pierwszy zmierzyli się na korcie ziemnym.

Męczył się Dominic Thiem (ATP 5), któremu seta urwał Reilly Opelka (ATP 58). Austriak prowadził 6:7(2), 6:3, 1:0, gdy Amerykanin skreczował. W dwóch pierwszych setach miało miejsce jedno przełamanie, które piąty tenisista świata zanotował na 5:3 w drugim secie. Na otwarcie trzeciej partii Opelka oddał podanie do zera i postanowił nie kontynuować gry z powodu kontuzji pleców. W ciągu 97 minut zaserwował 12 asów, z czego dziewięć w pierwszym secie. Thiem obronił dwa break pointy i zdobył 40 z 51 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Następnym przeciwnikiem finalisty imprezy z dwóch poprzednich sezonów będzie Fabio Fognini lub Millmann.