Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Elina SwitolinaGetty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Elina Switolina

Tenis. US Open: Elina Switolina rozbiła Dajanę Jastremską. Madison Keys lepsza od Sofii Kenin

Elina Switolina oddała dwa gemy Dajanie Jastremskiej w III rundzie wielkoszlemowego US Open 2019. Kolejną rywalką Ukrainki będzie Madison Keys, która pokonała Sofię Kenin.

W III rundzie US Open 2019 doszło do starcia Ukrainek. Elina Switolina (WTA 5) rozbiła 6:2, 6:0 Dajanę Jastremską (WTA 32). W ciągu 54 minut piąta rakieta globu zdobyła 22 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy i wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie. Posłała siedem kończących uderzeń i popełniła 13 niewymuszonych błędów. Jastremska miała sześć piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek.

Jastremska w swoim dorobku ma trzy tytuły WTA. Dwa zdobyła w tym sezonie w Hua Hin i Strasburgu. Jej najlepszy wielkoszlemowy rezultat to IV runda Wimbledonu 2019. W tym roku na londyńskiej trawie również Switolina zanotowała życiowy rezultat w turnieju najwyższej rangi. Doszła do półfinału. US Open to jedyna taka impreza, w której jeszcze nie grała w ćwierćfinale. Po raz trzecim zameldowała się w 1/8 finału (2017, 2018). Switolina na swoim koncie ma 13 singlowych tytułów w głównym cyklu. Cztery wywalczyła w ubiegłym sezonie, a w tym roku pozostaje bez triumfu i bez finału.

Kolejną rywalką Switoliny będzie Madison Keys (WTA 9), która pokonała 6:3, 7:5 Sofię Kenin (WTA 20). Finalistka US Open 2017 w obu setach zaliczyła po jednym przełamaniu, odpowiednio na 3:1 i 6:5. Wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie meczów z rodaczką. Po raz trzeci zmierzyły się w tym roku, wcześniej w II rundzie w Rzymie i w półfinale w Cincinnati. W ciągu 80 minut Keys zaserwowała 10 asów i obroniła osiem break pointów. Zdobyła 41 z 49 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Naliczono jej 26 kończących uderzeń i 27 niewymuszonych błędów. Kenin zanotowano dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki.

Kenin w tegorocznym Rolandzie Garrosie po raz pierwszy doszła do IV rundy wielkoszlemowego turnieju. Keys w każdej z imprez tej rangi doszła co najmniej do ćwierćfinału. Jej wyniki w Nowym Jorku w dwóch poprzednich sezonach to finał i półfinał. Switolina i Keys po raz trzeci zmierzą się w IV rundzie wielkoszlemowego turnieju. W US Open 2017 lepsza była Amerykanka, a w Australian Open 2019 z wygranej cieszyła się Ukrainka.  Keys jest niepokonana od dziewięciu meczów. Przed przyjazdem do Nowego Jorku triumfowała w Cincinnati.

Qiang Wang (WTA 18) zwyciężyła 7:6(1), 6:3 Fionę Ferro (WTA 74) i po raz pierwszy awansowała do IV rundy wielkoszlemowej imprezy. W pierwszym secie Chinka wróciła ze stanu 0:3. W trwającym godzinę i 40 minut meczu wykorzystała trzy z siedmiu break pointów. Na jej koncie zapisano 26 kończących uderzeń i 24 niewymuszone błędy. Francuzka miała 23 piłki wygrane bezpośrednio i 32 pomyłki. Było to ich czwarte spotkanie w tym roku. W Australian Open i nowojorskim Bronksie wygrała Wang, a w Strasburgu lepsza okazała się Ferro.

Francuzka w lipcu w Lozannie zdobyła pierwszy tytuł w głównym cyklu. W siedmiu wcześniejszych wielkoszlemowych startach wygrała jeden mecz. Wang pierwsze triumfy święciła w ubiegłym sezonie w swojej ojczyźnie (Nanchang, Kanton). Dzięki tym sukcesom oraz dwóm finałom (Hongkong, Zhuhai) i półfinałom (Wuhan, Pekin) zanotowała ogromny awans w rankingu. Pod koniec lipca była klasyfikowana na 78. miejscu, do US Open 2018 przystąpiła jako 58. rakieta globu, a sezon zakończyła w czołowej "20". Kolejną rywalką Chinki będzie Ashleigh Barty, z którą ma bilans spotkań 0-2.