Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Roger FedererPAP/EPA / MICHAEL DODGE / Na zdjęciu: Roger Federer

Tenis. Australian Open: Roger Federer ponownie odrobił straty. Szwajcar w rekordowym ćwierćfinale w Melbourne

Marcin Motyka
Roger Federer w czterech setach pokonał Martona Fucsovicsa w IV rundzie rozgrywanego na kortach twardych Australian Open 2020. Dla Szwajcara to rekordowy, 15., awans do ćwierćfinału turnieju w Melbourne oraz łącznie 57. w Wielkim Szlemie.

Niespełna 48 godzin po odniesionym w dramatycznych okolicznościach zwycięstwie nadJohnem Millmanem Roger Federer znów pojawił się na Rod Laver Arena, tym razem by w 1/8 finału Australian Open 2020 zagrać z Martonem Fucsovicsem. Szwajcar ponownie musiał odrabiać stratę seta, ale ostatecznie wygrana w niedzielę przyszła mu o wiele łatwiej niż w spotkaniu z Australijczykiem.

Pierwszego seta Federer przegrał 4:6 po tym, jak został przełamany w siódmym gemie. Od drugiej partii tenisista z Bazylei wszedł jednak na wyższy poziom. Zaczął grać agresywniej, częściej wchodził w kort, wygrywał wymiany z linii końcowej, skuteczniej serwował oraz bardzo dobrze returnował. Dzięki temu w pełni przejął inicjatywę na placu gry, w trzech kolejnych odsłonach oddał Węgrowi tylko pięć gemów i zwyciężył 4:6, 6:1, 6:2, 6:2.

Pojedynek trwał dwie godziny i 11 minut. W tym czasie Federer zaserwował pięć asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał siedem z 12 break pointów, zagrał 44 uderzenia kończące, popełnił 36 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 109 punktów, o 26 więcej od rywala. Z kolei Fucsovicsowi zapisano jednego asa, 15 zagrań wygrywających oraz 35 pomyłek własnych.

Dla Federera był to 115. w karierze mecz w Australian Open. Wyrównał tym samym należący dotychczas do Jimmy'ego Connorsa rekord rozegranych spotkań w jednym turnieju wielkoszlemowym. Amerykanin odbył również 115 pojedynków w US Open. - Pierwszy set był bardzo trudny. Marton czysto uderzał, a ja nie miałem pewności zagrań i trochę to potrwało, nim ją uzyskałem. Od drugiej partii zacząłem grać dobrze. Cieszę się, że zdołałem się zregenerować po poprzednim meczu i mam nadzieję, że w kolejnych pojedynkach zaprezentuję się lepiej - mówił Helwet w wywiadzie na korcie.

Zwyciężając w niedzielę, Szwajcar 15. raz awansował do 1/4 finału Australian Open, czym ustanowił rekord. Ogółem to jego 57. w karierze wielkoszlemowy ćwierćfinał, co także jest najlepszym osiągnięciem w dziejach. Poprawił też swoje rekordy w liczbie wygranych meczów w imprezach Wielkiego Szlema (361) i w Melbourne (101).

W ćwierćfinale, we wtorek, rozstawiony z numerem trzecim Federer zmierzy się z Tennysem Sandgrenem. - Cieszę się na myśl o tym meczu, bo nigdy z nim nie grałem - powiedział sześciokrotny triumfator Australian Open.