Najnowsze Wyniki/Kalendarz
logo igrzyskGetty Images / Massimo Rumi/Barcroft Media / Na zdjęciu: logo igrzysk

Tokio 2020. Trwa śledztwo ws. wyboru gospodarza igrzysk. Organizator wręczał prezenty

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Członek komitetu organizacyjnego Tokio 2020 przyznał się do wręczania prezentów członkom MKOL-u, którzy decydowali o wyborze gospodarza igrzysk. - Były tanie - stwierdził krótko Haruyuki Takahasi.

Pojawiły się nowe doniesienia ws. przyznania Tokio organizacji igrzysk olimpijskich, które z powodu koronawirusa odbędą się w lecie przyszłego roku (dokładny termin TUTAJ). W rozmowie z "Reuters" osoba odpowiedzialna za promowanie japońskiej kandydatury, Haruyuki Takahasi, wyznał, że przekazywał prezenty m.in. Lamine Diackowi.

- Nie idzie się z pustymi rękami na spotkania. Tak sugeruje zdrowy rozsądek - powiedział Takahasi, który przyznał się do podarowania Senegalczykowi i jego synowi Papa Massatowi zegarków. - Są tanie i dobre - podkreślił w rozmowie.

Wiadomo, że Takahasi od japońskiego komitetu otrzymał 8,2 mln dolarów. Według danych bankowych, którym przyjrzała się londyńska agencja prasowa, jednej z firm produkujących właśnie zegarki zapłacił ok. 46 tys.

ZOBACZ WIDEO: Robert Korzeniowski chwali przełożenie igrzysk. "Decyzja podjęta w trybie pokoju olimpijskiego"

Japończyk przyznał, że poprosił Diacka o poparcie kandydatury Tokio, ale zaprzeczył jakoby wręczał mu łapówki. Śledczy we Francji już od jakiegoś czasu badają, czy komisja zapłaciła Senegalczykowi 2,3 mln dolarów za poparcie Japonii w organizacji igrzysk.

Lamine Diack to były szef IAAF (w latach 1999-2005), który już wcześniej był oskarżany o kilkukrotne przyjmowanie łapówek. 85-latek miał otrzymywać pieniądze m.in. za tuszowanie dopingu rosyjskich zawodników czy przyznanie organizacji igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (więcej TUTAJ).

Komitet Olimpijski wybrał Tokio na organizatora igrzysk we wrześniu 2013 roku. Japońska kandydatura wyraźnie wygrała ze Stambułem i Madrytem.

Komentarze (2):

 • Katon el Gordo Zgłoś
  Ach ci DZIAŁACZE - w każdej dyscyplinie sportu, w każdej federacji gdy tylko weźmie się pod lupę ich "działania" wychodzi smród i bagno a trupy wypadają z szafy.
  • yes Zgłoś
   No to się dzieje/dziać zaczyna... Igrzyska będą, jednak z jakimś smrodkiem. "Japońska kandydatura wyraźnie wygrała ze Stambułem i Madrytem" - Turcy i Hiszpanie dzisiaj
   Czytaj całość
   cieszą się może z przegranej?

   Komentarze (2)

   ×
   PRZEJDŹ NA WP.PL