Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Polska czwórka (od lewej): Michał Szpakowski, Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski i Zbigniew Schodowski PAP / Bartłomiej Zborowski / Polska czwórka (od lewej): Michał Szpakowski, Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski i Zbigniew Schodowski

Zwycięstwa dwóch polskich męskich czwórek w zawodach Pucharu Świata w Płowdiw

Piotr Ziemka
Piotr Ziemka
Dwie polskie męskie czwórki - bez sternika i podwójna - zwyciężyły w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata 2019 w wioślarstwie w Płowdiw.

W rywalizacji czwórek bez sternika triumfowali: Michał Szpakowski, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński i Mikołaj Burda. Wszyscy ci zawodnicy reprezentowali Polskę na igrzyskach olimpijskich, ale w zmaganiach ósemek.

Biało-Czerwoni po 500 metrach mieli przewagę 2.84 sekundy nad Rumunami, a na półmetku - 3.26. Z kolei 500 metrów przed końcem Rumuni tracili do liderów już 3.44 sekundy. Szpakowski, Wilangowski, Brzeziński i Burda wygrali z czasem 6:08.40. Druga była Rumunia (6:10.70), trzecia Austria (6:14.11), czwarta Chorwacja (6:16.60), piąta Hiszpania (6:24.56), a szóste Chiny (6:28.98).

W żółtych plastronach liderów Pucharu Świata na najwyższym stopniu podium stanęła też polska czwórka bez sternika. Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Wiktor Chabel i Fabian Barański prowadzili już na pierwszym oficjalnym punkcie pomiarowym - po 500 metrach 2.22 sekundy straty do liderów mieli będący na drugiej pozycji wioślarze z Mołdawii. Polacy później powiększyli przewagę i zwyciężyli zdecydowanie z czasem 6:01.26. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Mołdawii, która straciła do triumfatorów ponad 9 sekund (6:10.52). Trzecia finiszowała Rumunia (6:10.73).

Na pierwszej pozycji sklasyfikowana została również polska ósemka, ale do tej konkurencji zgłoszono tylko dwie osady.

Srebrne medale zdobyły: polska dwójka podwójna (Dominik Czaja i Adam Wicenciak), a także dwójka podwójna wagi lekkiej (Artur Mikołajczewski i Jerzy Kowalski). Natomiast jako trzecia minęła metę kobieca dwójka podwójna wagi lekkiej (Katarzyna Wełna i Joanna Dorociak). W sobotnim finale jedynek wagi lekkiej drugi był Miłosz Jankowski.

W inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata 2019 w Płowdiw nie uczestniczyła polska czwórka podwójna kobiet - aktualne mistrzynie Europy oraz mistrzynie świata.

ZOBACZ WIDEO: Adam Małysz: Kiedy słuchałem Włodzimierza Szaranowicza, miałem łzy w oczach

Czy polska czwórka mężczyzn zdobędzie medal mistrzostw Europy 2019 w wioślarstwie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

 • Królowa Śniegu Zgłoś
  Ładne wyniki, zresztą jak co roku. Ale pierwszy PŚ w wioślarstwie od lat jest olewany przez najlepszych (my też nie wysłaliśmy np. naszej złotej czwórki podwójnej pań), więc te
  Czytaj całość
  wyniki nie mówią o niczym. Wystarczy wspomnieć, że np. w rywalizacji LM2x z zeszłorocznego finału MŚ, jedyną ekipą która startowała tutaj byli Belgowie. Reszta nie przyjechała lub pojawiła się (jak Hiszpanie) w innym składzie. Prawdziwym testem będą, jak co roku w wiosłach MŚ.

  Komentarze (1)

  ×
  PRZEJDŹ NA WP.PL