Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Noel Vandernotte w środku podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku YouTube / Na zdjęciu: Noel Vandernotte w środku podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku

Nie żyje Noel Vandernotte. Był najmłodszym francuskim medalistą olimpijskim

Igor Kubiak
Igor Kubiak
W wieku 96 lat zmarł wioślarz Noel Vandernotte. W historii francuskiego sportu zapisał się jako najmłodszy medalista olimpijski.

Noel Vandernotte urodził się w grudniu 1923 roku. Na igrzyskach olimpijskich wystąpił już w wieku 12 lat - w Berlinie w 1936 roku zdobył dwa brązowe medale w wioślarstwie. Pełnił rolę sternika w dwójce podwójnej i czwórce podwójnej.

Vandernotte został najmłodszym medalistą na igrzyskach w Berlinie, a także w historii francuskiego sportu. Biorąc pod uwagę wszystkie igrzyska, tylko jeden sportowiec sięgał po krążek w młodszym wieku. Podczas pierwszych nowożytnych igrzysk, w Atenach w 1896 r., brązowy medal zdobył Dimitrios Loundras, który miał 10 lat i 218 dni.

- Mimo młodego wieku byłem świadomy przeżycia cudownej i wyjątkowej przygody - mówił po latach Vandernotte. Po II wojnie światowej Francuz ponownie starał się zakwalifikować na igrzyska olimpijskie w Londynie w 1948 r., ale ta sztuka mu się nie udała.

Vandernotte był też srebrnym medalistą mistrzostw Europy - po krążek sięgnął w wieku 10 lat.

Czytaj też:
-> PKO Ekstraklasa. Kibicowanie w pandemii. Wisła Płock wpuściła kibiców na trybuny
->Lekkoatletyka. Królowa Sportu wróciła. Świetne wyniki i rekordy życiowe

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: pokazali, jak na nartach skakać do wody

Komentarze (1):

 • yes Zgłoś
  Dimitrios Loundras, o którym mowa w tekście (najmłodszy medalista olimpijski): "był brązowym medalistą konkursu drużynowego ćwiczeń na drążku w ramach zawodów gimnastycznych
  Czytaj całość
  Letnich Igrzysk Olimpijskich 1896 w Atenach".

  Komentarze (1)

  ×
  PRZEJDŹ NA WP.PL