WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ

Zbierają pieniądze, bo chcą zdobyć medal na igrzyskach w Rio

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Od świtu do zmierzchu z żeglarzami, którzy walczą o wyjazd na igrzyska olimpijskie do Rio - taką atrakcję proponują polscy sportowcy najhojniejszym darczyńcom.

Tomasz Januszewski i Jacek Nowak, którzy startują w żeglarskiej klasie 49er, proszą kibiców o wsparcie finansowe. Na portalu Polak Potrafi uruchomili akcję "Żeglarski medal".

Polacy zbierają pieniądze na sprzęt i wyjazdy kwalifikacyjne, dzięki którym mogą wywalczyć możliwość startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

Zawodników wspierają Polski Związek Żeglarski i sponsor, ale prawda jest taka, że jeśli chcą realnie myśleć o wyjeździe do Brazylii, czy nawet medalu, muszą dysponować sprzętem najwyższej jakości i brać udział w zawodach w różnych częściach świata.

- Wyliczyliśmy, że na tę jesień, zimę i wiosnę, żeby dobrze się przygotować, potrzebujemy 300 tys. zł - mówi Wirtualnej Polsce Januszewski. - Cała ta kwota do nas nie trafi, bo musimy ponieść różne opłaty, między innymi podatki. Cieszymy się też, bo nasz sponsor mBank obiecał, że jak uzbieramy 150 tys., to nam tyle samo dorzuci - dodał.

Pieniądze są potrzebne żeglarzom na starty w mistrzostwach świata i Europy oraz na nową łódkę. Załoga chce wziąć udział m.in. w mistrzostwach Europy w Porto (6-12 lipca 2015) i mistrzostwach świata w Bunos Aires (17-22.11.2015). To wiąże się z dużymi kosztami: przeloty, noclegi a także transport sprzętu.

Na igrzyska z danego kraju może pojechać tylko jedna załoga. Polacy najpierw muszą uzyskać kwalifikację, którą mogą zdobyć w Buenos Aires. Obok Januszewskiego i Nowaka wystartują tam także Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Jeśli któraś z naszych załóg wywalczy miejsce na igrzyska, potem będą jeszcze rywalizować o wyjazd między sobą w tzw. kwalifikacjach krajowych. Zalicza się do nich trzy starty: ME w Porto (6-12.07.2015), wspominane Bunos Aires i Puchar Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca (26.03-02.04.2016).

- Wierzymy, że albo my, albo koledzy wywalczymy w Argentynie kwalifikację, a następnie rozstrzygniemy sprawę wyjazdu między sobą - twierdzi Januszewski.

Żeglarze zapewniają, że dadzą z siebie wszystko, ale wysiłek pójdzie na marne, jeśli nie będą mieli odpowiedniego sprzętu i pieniędzy na starty. „Dlatego chcemy, żebyś dołączył do naszej załogi i razem z nami popłynął po złoty medal dla Polski na zbliżającej się Olimpiadzie w Rio” - zwracają się do kibiców w akcji "Żeglarski medal".

- Warto ich wesprzeć. Są młodzi, ambitni, chcą zdobyć medal - zachęca Piotr Myszka, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata w olimpijskiej klasie RS:X.

- To perspektywiczna załoga, mają już sukcesy, zwyciężyli w regatach Pucharu Świata w Abu Dhabi - mówi Paweł Kowalski, trener główny wszystkich klas PZŻ.

Dla tych, którzy wesprą akcję, żeglarze przygotowali upominki, m.in. profesjonalne koszulki żeglarskie, fragmenty żagli z autografami, zdjęcia i statuetki miniatur 49era z wygrawerowanymi podziękowaniami.

- Najhojniejszych darczyńców zapraszamy do nas na dzień pełen żeglarskich emocji. Spędzicie z nami czas od rana do zachodu słońca. Od treningów na brzegu po przygotowania do zejścia na wodę przez treningi na wodzie i doznanie tych niesamowitych prędkości na 49erze - zapewnia Jacek Nowak.

Akcję można wesprzeć wchodząc na portal PolakPotrafi.pl (TUTAJ).

Największe osiągnięcia Januszewskiego i Nowaka: 1. miejsce w finałowych zawodach Pucharu Świata 2014 w Abu Dhabi, 2. miejsce w regatach Garda Trentino Olympic Week 2015, 3. miejsce w zawodach Pucharu Europy w Kilonii 2014 i 6. miejsce w Pucharze Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca 2015.

Maciej Frąckiewicz, WP

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL