Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Klaas Wiersma Media / Delta Lloyd Regatta / Na zdjęciu: Agata Barwińska w olimpijskiej klasie Laser Radial

Medemblik: tylko Agata Barwińska wyścigu medalowym, pech Magdaleny Kwaśnej

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Agata Barwińska spadła na ósme, a Magdalena Kwaśna na jedenaste miejsce w klasie Laser Radial po drugim dniu Delta Lloyd Regatta, które odbywają się w holenderskim Medemblik. W związku z tym tylko Barwińska wystartuje w wyścigu medalowym.

Piątek był długim dniem podczas Pucharu Europy u wybrzeży Holandii. Od rana wiatr nie był zbyt silny i rozpoczęcie startów w poszczególnych klasach były regularnie przekładane na kolejne godziny. Ostatecznie przy wietrze, który nie dochodził nawet do 10 węzłów udało się przeprowadzić wszystkie wyścigi.

Słabszy dzień w klasie Laser Radial mają za sobą nasze zawodniczki, Agata Barwińska (MOS SSW Iława) oraz reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). Pierwsza z nich najpierw minęła linię mety piętnasta, a w następnym wyścigu przypłynęła dwunasta i spadła z pozycji piątej na ósmą. Jednak udało się jej zakwalifikować do sobotniego wyścigu medalowego, który będzie podwójnie punktowany i w którym weźmie udział dziesięć pierwszych zawodniczek klasyfikacji generalnej. O pechu natomiast może mówić Kwaśna, ponieważ po miejscach dziesiątym oraz dwudziestym czwartym przesunęła się z lokaty dziesiątej na jedenastą, a żeglarka, która zajmuje dziesiątą pozycję, ma tyle samo punktów na koncie, co Polka.

Natomiast pływająca w srebrnej grupie Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) dwukrotnie była piętnasta i spadła z pozycji trzydziestej ósmej na czterdziestą. Liderką pozostała Japonka Manami Doi (miejsca 2. i 4.) i jest już prawie pewna końcowego triumfu, ponieważ jej przewaga nad kolejną zawodniczką wynosi aż osiemnaście punktów. W wyścigu medalowym można ich odrobić właśnie osiemnaście więc wystarczy, że Doi dopłynie w sobotę dziewiąta. Na drugą lokatę awansowała mistrzyni olimpijska, która jest także aktualną mistrzynią Europy, Marit Bouwmeester z Holandii (miejsca 1. i 1.), a na trzecią wskoczyła Włoszka Silvia Zennaro (miejsca 4. i 3.).

W klasie Laser Standard nadal najwyżej z naszych żeglarzy znajduje się Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który po miejscach czwartym i dwudziestym dziewiątym spadł z pozycji pięćdziesiątej piątej na pięćdziesiątą siódmą. Natomiast Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) był tego dnia piąty oraz trzydziesty pierwszy i przesunął się z pozycji sześćdziesiątej drugiej na sześćdziesiątą. Z kolei pięćdziesiątej ósmej lokaty nie utrzymał Dawid Kania (ŻLKS Poznań) i po tym jak wpływał na metę szesnasty oraz trzydziesty drugi jest obecnie sześćdziesiąty piąty.

ZOBACZ WIDEO Wielka radość piłkarzy Realu Madryt [ZDJĘCIA ELEVEN]

Mężczyźni mieli już wyścig medalowy więc pierwsza dziesiątka zaliczyła trzy starty. Regaty wygrał Elliot Hanson z Wielkiej Brytanii, który najpierw był dziewiąty, następnie został ukarany dyskwalifikacją, a w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym przypłynął szósty. Z kolei z drugiej pozycji cieszył się Amerykanin Charlie Buckingham (miejsca 36., 1. i 5.), a na najniższym stopniu podium stanął Australijczyk Matthew Wearn (miejsca 12., 7. i 1.). Dla zawodników spoza pierwszej dziesiątki zaplanowany jest na sobotę jeszcze jeden wyścig w normalnej formule.

W klasie 49erFX słaby początek dnia mają za sobą Ewa Romaniuk i Sandra Jankowiak (AZS Poznań), ponieważ zostały złapane na falstarcie i sklasyfikowane na końcu stawki. Później nasze zawodniki zajęły miejsca dziesiąte oraz dziewiętnaste i spadły z pozycji dwunastej na piętnastą. Natomiast z piętnastej na siedemnastą przesunęły się Madeleine Zielińska i Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn), które najpierw były dwunaste, a następnie dwudzieste i dwudzieste pierwsze. Z kolei Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), po miejscach szesnastym, siódmym oraz trzynastym, zanotowały awans z pozycji dwudziestej na osiemnastą. Na czele stawki pozostała mieszana załoga z Chorwacji, Enia Nincević i Petar Cupac (miejsca 4., 9. i 1.). Drugą pozycję również utrzymały Holenderki Annemiek Bekkering i Jeske Kisters (miejsca 1., 3. i 6.), a na trzecią przesunęli się John Pink i Sophie Ainsworth z Wielkiej Brytanii (miejsca 3., 4. i 7.).

W męskim odpowiedniku czyli w klasie 49er miejscem siódmy rozpoczęli piątkowe ściganie Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn). W dwóch następnych wyścigach Polacy zajęli miejsca szesnaste oraz czternaste i spadli z pozycji piętnastej na siedemnastą. Najwyższą lokatę utrzymali Niemcy Tim Fischer oraz Fabian Graf (miejsca 13., 1. i 9.), drudzy nadal są Portugalczycy Jorge Lima i Jose Luis Costa (miejsca 3., 14. i 12.), a na trzeciej pozycji pozostali Yannick Lefebvre i Tom Pelsmaekers z Belgii (miejsca 18., 6. i 13.).

Sobota będzie ostatni, dniem regat Delta Lloyd Regatta w Medemblik i pierwsze wyścigi rozpocząć się mają od godziny 10:00. Natomiast wyścig medalowy z udziałem Agaty Barwińskiej zaplanowany jest na godzinę 13:00.

Czy Agata Barwińska ukończy regaty w Holandii na podium?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL